Haber Detayı
04 Nisan 2021 - Pazar 07:11
 
ÖZELHABER// GEBZE TARİHİ ÇEŞME VE ÇINARA SAHİP ÇIKTI (video)
İLÇELER Haberi
ÖZELHABER// GEBZE TARİHİ ÇEŞME VE ÇINARA SAHİP ÇIKTI (video)

KOCAELİ HABERİ CENGİZ YUCAK Gebze İstanbul caddesi üzerinde Yunus Emre parkının bitişiğinde yer alan tahmini 250 yıllık tarihi Namazgahlı çeşmesi ve yanındaki Çınar ağacı için Gebze Belediyesi tarafından bakım ve onarım çalışmaları başlatıldı..

Bir ağaç ve yol görseli olabilirGebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz'ün talimatıyla Namazgahlı çeşmesie su sağlayan kuyuyu koruma altına alan Gebze Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü dünde içi çürümekte olan 250 yıllık tarihi çınar ağacının kurtarılması için çalışma başlattı..

Gebze Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Hakan Tekke’nin bizzat başlarında olduğu ekip iki günden beri sürdürdükleri tarihi çınar ağacının kurtarılması çalışmalarına dün de devam ettiler.

Çınar ağacının kurtarılması çalışmalarını yerinde takip eden Kocaeli Haberi Genel Yayın Yönetmenimiz Cengiz Yucak’a çalışmalar hakkında bilgi veren Hakan Tekke bu çalışma ile ağacın ömrünü uzattıklarının altını çizerek “250 yıllık tarihi çınar ağacının kurtarılması için çalışmamızda son aşamaya geldik. Ağacın içindeki çürümeden kaynaklı boşalan yere toz ve toprak dolarak katman oluşturmuş. O toz toprağı tamamen boşalttık. Şimdi çürümenin durdurulması için ağacın içini ilaçlayacağız. İlaçlama sonunda iç katmanı koruma altına alma aşaması var. O da tamamlandıktan sonra ağacın içini, ağaca yük bindirmeyecek şekildeki hafif malzemeler ile doldurduktan sonra ağacın gövdesini elekli tel ile sıkıştırarak gövdeyi tekrar eskisi gibi kalınlaştıracağız. En son aşamada ise yeni dolgu kısmını ağacın orijinal rengine dönüştüreceğiz” dedi..

NAMAZGAHLI ÇEŞMENİN SUYU AKACAK
Tahmini 250 yıllık tarihi Namazgahlı çeşmesinde suyun kuruması ile ilgili sorumuza da cevap veren Hakan Tekke “Çeşmenin suyu falan kurumadı. Çeşmeye su sağlayan kuyuyu koruma altına aldık. Çünkü onun yanındaki iki eski binanın yıkılıp yeniden inşa çalışmaları vardı. Birisi bitti, diğerinin inşası yakında başlıyor. Oda tamamlandıktan sonra kuyunun suyunu içilebilir kaliteye getirerek çeşmeye tekrar bağlayacağız” dedi..
İŞTE O ÇALIŞMA ANLARI  


 

Kaynak: Editör: CENGİZ YUCAK
Etiketler: ÖZELHABER//, GEBZE, TARİHİ, ÇEŞME, VE, ÇINARA, SAHİP, ÇIKTI, (video),
Yorumlar
Haber Yazılımı