KOCAELİ ÇEVRE PLATFORMU'NDAN KÖRFEZ'DE Kİ KAZAYA TEPKİ!

Güncel 03.05.2024 - 06:43, Güncelleme: 03.05.2024 - 06:43
 

KOCAELİ ÇEVRE PLATFORMU'NDAN KÖRFEZ'DE Kİ KAZAYA TEPKİ!

KOCAELİ HABERİ
Kocaeli'nin Körfez ilçesi Atalar Mahallesinde bulunan GÜBRETAŞ fabrika inşaatında, 1 Mayıs 2024 günü vinçin devrilmesi sonucunda meydana gelen iş kazasında sıkışan işçiler, kaza ihbarı üzerine olay yerine gelen Kocaeli İtfaiyesi ekipleri tarafından kurtarılarak 112 Acil Sağlık ekiplerine teslim edilmişti.. KOCAELİ Çevre Platformu,1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Körfez'de gerçekleşen iş kazası ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; KOCAELİ ÇEVRE PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI 1 Mayıs 2024 günü Körfez İlçesi’nde bulunan Gübretaş depolama tesisi inşaatında vinç devrilmesi neticesinde 1’i ağır 4 işçimiz yaralanmıştır. Öncelikle yaralanan işçilerimize ve ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.  Gürbretaş tarafından yapılması planlanan depolama tesisi projesi hakkında 11/08/2023 tarihinde Kocaeli Valiliği tarafından ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR kararı verilmiştir. Bu kararın iptali için aynı zamanda bileşenimiz olan Tütünçiftlik Sahili Güzelleştirme ve Koruma Derneği tarafından Kocaeli 2. İdare Mahkemesinde 11/09/2023 tarihinde dava açılmıştır. 25/12/2023 tarihinde keşfe gidilmiş ve Nisan 2024 tarihinde bilirkişi raporu alınmıştır. Keşif sırasında tesisin temel açma işleminin yapıldığı görülmüştür. Davacı tarafından yürütmenin durdurulması kararı talep edilmişse de henüz bir karar verilmemiştir. Bugün “ölüme ramak kalan” bu iş kazasından, esefle ve üzüntüyle haberdar olduk.  Bu kazanın yaşanmasında inşaat şirketi ve depolama tesisi şirketi yanında başka sorumlular da vardır. ÇED gerekli değildir kararını veren Valilik, bu karara dava açıldığı ve henüz yargı aşamasında olmasına rağmen inşaata izin veren Körfez Belediyesi/Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, keşif sırasında temel açıldığı görüldüğü halde yürütmenin durdurulması kararı verilmemesi, bu kazanın ayak sesleri olmuştur.  Kocaeli’nde yoğun olan sanayinin devlet müsaadesi ile daha da arttırılmasının ve her geçen gün bir yenisi ile karşılaştığımız endüstriyel kazaların dün olduğu gibi bugün de takipçisiyiz. Kocaeli Çevre Platformu olarak bileşenlerimizle “herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını” savunuyoruz ve bunun için bu kazalarda sorumluluğu bulunan herkesin hukuk ve halkın karşısında hesap vermesi için mücadelemize devam edeceğiz.  KOCAELİ Çevre Platformu Muammer Hakkı ERSÖZ Dönem Koordinatörü ve Sözcüsü
KOCAELİ HABERİ

Kocaeli'nin Körfez ilçesi Atalar Mahallesinde bulunan GÜBRETAŞ fabrika inşaatında, 1 Mayıs 2024 günü vinçin devrilmesi sonucunda meydana gelen iş kazasında sıkışan işçiler, kaza ihbarı üzerine olay yerine gelen Kocaeli İtfaiyesi ekipleri tarafından kurtarılarak 112 Acil Sağlık ekiplerine teslim edilmişti..

KOCAELİ Çevre Platformu,1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Körfez'de gerçekleşen iş kazası ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

KOCAELİ ÇEVRE PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI
1 Mayıs 2024 günü Körfez İlçesi’nde bulunan Gübretaş depolama tesisi inşaatında vinç devrilmesi neticesinde 1’i ağır 4 işçimiz yaralanmıştır. Öncelikle yaralanan işçilerimize ve ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. 

Gürbretaş tarafından yapılması planlanan depolama tesisi projesi hakkında 11/08/2023 tarihinde Kocaeli Valiliği tarafından ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR kararı verilmiştir. Bu kararın iptali için aynı zamanda bileşenimiz olan Tütünçiftlik Sahili Güzelleştirme ve Koruma Derneği tarafından Kocaeli 2. İdare Mahkemesinde 11/09/2023 tarihinde dava açılmıştır. 25/12/2023 tarihinde keşfe gidilmiş ve Nisan 2024 tarihinde bilirkişi raporu alınmıştır. Keşif sırasında tesisin temel açma işleminin yapıldığı görülmüştür. Davacı tarafından yürütmenin durdurulması kararı talep edilmişse de henüz bir karar verilmemiştir. Bugün “ölüme ramak kalan” bu iş kazasından, esefle ve üzüntüyle haberdar olduk. 

Bu kazanın yaşanmasında inşaat şirketi ve depolama tesisi şirketi yanında başka sorumlular da vardır. ÇED gerekli değildir kararını veren Valilik, bu karara dava açıldığı ve henüz yargı aşamasında olmasına rağmen inşaata izin veren Körfez Belediyesi/Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, keşif sırasında temel açıldığı görüldüğü halde yürütmenin durdurulması kararı verilmemesi, bu kazanın ayak sesleri olmuştur. 
Kocaeli’nde yoğun olan sanayinin devlet müsaadesi ile daha da arttırılmasının ve her geçen gün bir yenisi ile karşılaştığımız endüstriyel kazaların dün olduğu gibi bugün de takipçisiyiz. Kocaeli Çevre Platformu olarak bileşenlerimizle “herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını” savunuyoruz ve bunun için bu kazalarda sorumluluğu bulunan herkesin hukuk ve halkın karşısında hesap vermesi için mücadelemize devam edeceğiz. 

KOCAELİ Çevre Platformu
Muammer Hakkı ERSÖZ Dönem Koordinatörü ve Sözcüsü

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaelihaberi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.