KOCAELİ ÇEVRE PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI

Güncel 27.06.2024 - 21:55, Güncelleme: 27.06.2024 - 21:55
 

KOCAELİ ÇEVRE PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI

KOCALİ HABERİ
“Tarih boyunca; farklı medeniyet ve toplumlara ev sahipliği yapmış mazlumlara barınak ve muhacirlere vatan olmuş, barış ve hoşgörünün başkenti İzmit, 20 Kasım 1918 tarihinde İngilizler, 27 Ekim 1920 tarihinde de Yunanlılar tarafından işgale uğramıştır. İşgalciler, Kocaeli'deki yerli işbirlikçileri, emperyalist uşakları ile beraber yakma, yağma ve katliamlara başlamışlardır. Bu zulüm, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan Milli Mücadele neticesinde, 28 Haziran 1921 tarihinde İzmit'in düşman işgalinden kurtuluşu ile sona ermiştir. İzmit'in düşman işgalinden kurtuluşunun 103.yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın kahraman gazilerini, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyoruz.’’ Çok büyük güçlüklerle ve bedeller ödeyerek kazanılan bu topraklarda, yazık ki insanlarımız son yıllarda başka sorunlarla boğuşmak zorunda kalmaktadır. Bu sorunların en başında çevre ve ekolojik yaşam sorunları gelmektedir. Kocaeli Çevre Platformu’na her gün Kocaeli’nin bir başka köşesinden çevre ile ilgili ihbarlar gelmektedir. Başiskele bölgesindeki sitelerden yüzlerce imzalı koku ve hava kirliliği şikayeti, İzmit’in doğusundan yine başka bir beldeden kokudan insanların pencerelerini açamadıklarına dair şikayetler, basında her gün yer alıp hatta bir sayın milletvekili tarafından TBMM gündemine de taşınan içme suyu sorunları, yine Körfez ve Marmara’da giderek artan sıklıkta görülen, basında her gün yer alan (red-tide, alg patlaması, müsilaj oluşumu vb) durumlar ve her defasında ilgililerce “Normal, Mevsimsel” olarak nitelenen ancak gerçekte denize deşarj edilen yüksek orandaki azot ve fosfor etkenli kirlilikten olduğu kabul edilen sorunlar… Kentin batısında sanayi ve limanlardan kaynaklanan riskler ve olumsuzluklar, Ulaşım, kentleşme, imar baskıları ve nihayetinde eninde sonunda yaşanacak olan depreme karşı alınması gereken önlemlerin gecikmesi gibi ana başlıklarla ele alınabilecek onlarca sorun karşısında yine basından izlediğimiz kadarıyla bolca dağıtılan “Çevre ödülleri”, ödül törenlerini şaşkınlıkla izliyoruz. Kocaeli Çevre Platformu olarak, İzmit Halkı’nın kurtuluş bayramını bir kez daha kutluyor, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde kentte ve ülkede çevre ve ekolojik yaşam mücadelesine devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Muammer Hakkı Ersöz KOCAELİÇEP Dönem Koordinatörü ve Sözcüsü
KOCALİ HABERİ

“Tarih boyunca; farklı medeniyet ve toplumlara ev sahipliği yapmış mazlumlara barınak ve muhacirlere vatan olmuş, barış ve hoşgörünün başkenti İzmit, 20 Kasım 1918 tarihinde İngilizler, 27 Ekim 1920 tarihinde de Yunanlılar tarafından işgale uğramıştır.

İşgalciler, Kocaeli'deki yerli işbirlikçileri, emperyalist uşakları ile beraber yakma, yağma ve katliamlara başlamışlardır. Bu zulüm, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan Milli Mücadele neticesinde, 28 Haziran 1921 tarihinde İzmit'in düşman işgalinden kurtuluşu ile sona ermiştir.

İzmit'in düşman işgalinden kurtuluşunun 103.yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın kahraman gazilerini, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyoruz.’’

Çok büyük güçlüklerle ve bedeller ödeyerek kazanılan bu topraklarda, yazık ki insanlarımız son yıllarda başka sorunlarla boğuşmak zorunda kalmaktadır.
Bu sorunların en başında çevre ve ekolojik yaşam sorunları gelmektedir.

Kocaeli Çevre Platformu’na her gün Kocaeli’nin bir başka köşesinden çevre ile ilgili ihbarlar gelmektedir. Başiskele bölgesindeki sitelerden yüzlerce imzalı koku ve hava kirliliği şikayeti, İzmit’in doğusundan yine başka bir beldeden kokudan insanların pencerelerini açamadıklarına dair şikayetler, basında her gün yer alıp hatta bir sayın milletvekili tarafından TBMM gündemine de taşınan içme suyu sorunları, yine Körfez ve Marmara’da giderek artan sıklıkta görülen, basında her gün yer alan (red-tide, alg patlaması, müsilaj oluşumu vb) durumlar ve her defasında ilgililerce “Normal, Mevsimsel” olarak nitelenen ancak gerçekte denize deşarj edilen yüksek orandaki azot ve fosfor etkenli kirlilikten olduğu kabul edilen sorunlar…

Kentin batısında sanayi ve limanlardan kaynaklanan riskler ve olumsuzluklar, Ulaşım, kentleşme, imar baskıları ve nihayetinde eninde sonunda yaşanacak olan depreme karşı alınması gereken önlemlerin gecikmesi gibi ana başlıklarla ele alınabilecek onlarca sorun karşısında yine basından izlediğimiz kadarıyla bolca dağıtılan “Çevre ödülleri”, ödül törenlerini şaşkınlıkla izliyoruz.

Kocaeli Çevre Platformu olarak, İzmit Halkı’nın kurtuluş bayramını bir kez daha kutluyor, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde kentte ve ülkede çevre ve ekolojik yaşam mücadelesine devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

Muammer Hakkı Ersöz
KOCAELİÇEP Dönem Koordinatörü ve Sözcüsü

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaelihaberi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.