Haber Detayı
15 Temmuz 2021 - Perşembe 14:54
 
KARAOSMANOĞLU CENGİZ YUCAK’A KONUŞTU
GÜNCEL Haberi
KARAOSMANOĞLU CENGİZ YUCAK’A KONUŞTU

KOCAELİ HABERİ CENGİZ YUCAK 10 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen "Kamu Görevlileri Etik Kurulu"na atama kararları da yer aldı. Kurul Başkanlığı’na Danıştay eski Başkanı Zerrin Güngör atanırken, Kocaeli Büyükşehir eski belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'da 10 kişiden oluşan yönetim kurulu üyesi listesinde yer aldı..

İzmit Endüstri Meslek Lisesi'nde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapmakta iken siyasete atılmaya karar veren ve 1989 yılında Fazilet Partsinden  Yuvacık belediye başkanı seçilen İbrahim Karaosmanoğlu,  28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Ak Partiden İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi ve aynı yıl içinde yapılan Büyükşehir kanunu ile İzmit Büyükşehir Belediyesinin adı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak değiştirildiği için ilk Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığını üç dönem yani tama 15 yıl boyunca yaparak Kocaeli siyaset tarihinde bir rekor kıran Karaosmanoğlu, 31 Mart 2019 seçimlerinde partsinin "3 dönemden sonra aday olunmaz kuralı"na takılınca tekrar aday gösterilmedi..

İzmit'in Yuvacık mahallesindeki evinde emekliliğe merhaba diyen Karaosmanoğlu'nun emeklilik süresi anca iki yıl sürdü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini tekrar  "Kamu Görevlileri Etik Kurulu" üyesi olarak görevlendirdi...

Bu görevlendirme haberi Kocaeli ve siyaset gündemine bomba gibi düştü ve lehte ve aleyhte çok sayıda yorumlar yapıldı. Takdir ve tebrik edenler olduğu gibi bu atamayı eleştirenler de oldu.

Takdir edenler "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi marka olmuş güçlü bir belediyenin mimarı olan Karaosmanoğlu, bu yeni görevlendirmenin de layıkını yerine fazlası ile getirir" derken, eleştirenler ise "Çift maaş alanlar arasına İbrahim Karaosmanoğlu'da katıldı" şeklinde yüklendiler kendisine..

Karaosmanoğlu bu konuda ilk kez bize konuştu ve "Yalan haberler üzerine bilmeden yorum yapıyorlar, haksız bir şekilde, iftiralar atıyorlar,  eleştiriyorlar. Bize bu görevden dolayı herhangi bir maaş ödemesi falan yok. Bir ilçe belediye meclis üyesi, katıldığı meclis toplantılarından ne kadar huzur hakkı adı altında bir ücret alıyorsa, bizim Etik Kurulu üyeleri de aynı ücrete tabidir." dedi..

"Ne kadara tekabül ediyor bu rakam" diye sorduğumuzda ise "Ayda dört oturum yapılıyormuş. Bu oturumların aylık toplam ücreti 1.800 TL civarında oluyormuş. Yaptığımız ilk toplantıda, biz kurul üyeleri hep birlikte bu ücreti de almayalım dedik ama yönetmenlik gereği almak zorunda olduğumuzu söylediler" cevabını verdi..

"O para sizin yol paranıza ve Ankara'da konaklamanıza bile yetmez" dediğimde ise gülerek "yol parama yeter, konaklama sorunum yok, çünkü oğlumun evi Ankara'da, onun evinde kalıyorum" diyor..

"Bu göreve siz mi talip odunuz" soruma ise "Hayır..hayır Sayın Cumhurbaşkanımızın kendi takdiri. Resmi gazetede yayınlanmadan bir gün önce Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğünden aradılar ve 'Sayın Cumhurbaşkanımız sizin için böyle bir görevlendirmede bulundu' dediler, biz de bugüne kadar Devlet ve Milletin verdiği görevden hiç kaçmadığımız gibi yine seve seve kabul ettik" şeklinde cevap verdi..

"Ben biraz araşturdım, zaten yasa ve yönetmenlik gereği bu kurulda bir il belediye başkanı olması zorunluluğu varmış" diyorum ve Karaosmanoğlu'da "Evet Etik Kurulunun teşkilinde bir il belediye başkanı bulunması şeeklinde öyle bağlayıcı bir madde var" diyor..

"Neler yapacaksınız, heyecanlı mısınız" diye soruyorum İbrahim Karaosmanoğlu'na ve "Öğretmenlik ve 20 yıl belediye başkanlığı derken 40 yılı aşkın süre hizmet ettim Devletime ve milletimize. Dolayısı ile beynim de, bedenim de alışmış hizmet etmeye. Etik Kurulu  Başkanımız Danıştay eski Başkanı Zerrin Güngör hanfendi başta olmak üzere tüm kurul üyesi arkadaşlarımız hepsi birbirinden değerli ve Devleete en yüksek noktalarda hizmet etmiş isimler. Hepimizde bir heyecan ve hizmet etme arzusu var.  Kamu Görevlileri Etik Kurulu olarak, kamu görevlilerinin uymaları gereken saydamlık, tarafsızlık, dürüstlük, hesap verebilirlik, kamu yararını gözetme gibi etik davranış ilkelerini Yönetmeliklerle belirlemek ve uygulamak ve gözetmek gibi bir görevi yerine getirmekle yükümlüyüz. Biz bu görevi yerine getirirken sadece oturumlara bağlı kalarak yapmayı düşünmüyoruz. Etik anlayışı daha da geliştirip, tüm kamu kurum ve yönetimlerinde hakim kılmak için yerlerine gideceğiz, seminerler, toplantılar düzenleyerek hem bilgilendirmelerde bulunacağız hem de teşvik edeceğiz" cevabını alıyorum..

"Yeni görevinizde başarılar" diyor ve herkese selamlarını alıyoruz..

Kaynak: Editör:
Etiketler: KARAOSMANOĞLU, CENGİZ, YUCAK’A, KONUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı