Haber Detayı
18 Mart 2021 - Perşembe 06:12
 
İŞTE TÜRKİYE'DE Kİ FAİZ SİSTEMİNİN ACI GERÇEĞİ
EKONOMİ Haberi
İŞTE TÜRKİYE'DE Kİ FAİZ SİSTEMİNİN ACI GERÇEĞİ

Ak Parti iktidarına yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi "Faizi kim istiyor?" manşeti ile verdiği haberde "Türkiye 17 faizle dünyanın en yüksek faiz veren ülkelerinin başında geliyor " acı gerçeğinin altını çizdi..

İŞTE O HABERDEN BİR BÖLÜM
Türkiye 17 faizle dünyanın en yüksek faiz veren ülkelerinin başında geliyor. Ancak faiz lobisi, üretici, ihracatçı, tüketici, yatırımcı, tüccar ve esnafın şikayetçi olduğu bu yüksek faizlerle bile yetinmiyor.
Türkiye, yüzde 17 faizle dünyanın en yüksek faiz veren ülkelerinin başında geliyor. Üretimi, yatırımı, istihdamı ve ihracatı baltalayan yüksek faiz ortamı, büyümenin önündeki en büyük bariyer olarak dikkat çekiyor. Hem işletmelerin hem bireylerin finansman maliyetini yükselten bu durumdan üretici, yatırımcı, tüccar, esnaf ve tüketici şikâyet ediyor.

MERKEZ'E “ARTTIR” BASKISI
Ülkedeki ekonomi paydaşlarının tümünün şikâyetçi olduğu yüksek faiz ortamının kime yaradığı merak ediliyor. Yüzde 17’lik politika faiziyle yetinmeyen rantçı kesim, bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde yine Merkez Bankası’na baskı yapmayı sürdürüyor. Kurlarla oynayarak oluşturdukları spekülatif ortamda Merkez Bankası’nı faiz arttırmaya zorlayan rantiye kesimi; bu yöntemle hem milyonlarca çalışanın emeğinin karşılığı olan kazancına hem de yüzbinlerce işletmenin gelirlerine ortak oluyor.

MERKEZ KİME KULAK VERECEK?
Mayıs 2020’de yüzde 8,25 seviyesine kadar indirilen gösterge niteliğindeki politika faizi, üç aylık bir sabit bırakma döneminin ardından Eylül 2020’de yüzde 10,25’e çıkarıldı. Merkez Bankası’ndaki başkan değişikliğinin ardından, Kasım toplantısında yüzde 15’e çıkarıldı. Aralık’ta 200 baz puanlık faiz artışı daha yaparak faizleri yüzde 17’ye yükselten Merkez Bankası’nın bugünkü toplantıda nasıl bir karar vereceği merak ediliyor.
Haberin devamını okumak için tıklayınız

Kaynak: (KH) - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: İŞTE, TÜRKİYE'DE, Kİ, FAİZ, SİSTEMİNİN, ACI, GERÇEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı