Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 02:01
 
Başkan Büyüakın ile dobra dobra
SİYASET Haberi
Başkan Büyüakın ile dobra dobra

KH/CENGİZYUCAK Bürokrat olarak göreve başladığı bir Büyükşehir Belediyesinde üretkenliği ve çalışma performansı ile göz doldurunca önce Genel Sekreter yardımcısı sonra Genel Sekreter olmak, akabinde Devlet katında fark edilerek 81 önemli kişi arasına dahil edilerek Bilecik Valiliği görevine atanmak ve en son olarak da Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’ın takdiri ile ilk işe başladığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesine Başkan adayı olarak gösterilmek ve de Kocaelilerin yüzde 55 oyunu alarak Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmek daha kaç kula nasip olmuştur bilemiyorum ama Tahir Büyükakın’a nasip oldu..

Giriş cümlesi uzun oldu biliyorum ama bu başarının daha kısa özetini çıkarmak mümkün değildi. Başkan Büyükakın ile görüşme olanağını elde eden her gazeteci tabi ki öncelikle Kocaeli’yi ve yerel hizmetleri konuşmak ister. Lakin karşınızdaki kişinin fikir hazinesinin ve düşünce ufkunun genişliği sizi alıp onun anlatımıyla Türkiye’yi ve hatta Dünyayı dinleme arzusuna yönlendirir..

Bizde de öyle oldu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Balkanlığının yanı sıra Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığı ve Avrupa Konseyi YBYK Ulusal Heyet Başkanlığı görevlerini de yürüten Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile Türkiye'yi, Kocaeli'yi Gebze'yi, yerel hizmetleri ve siyaseti konuştuk..

İçinde bulunduğumuz koronavirüs ile mücadele sürecini değerlendirmesini istediğimiz Başkan Büyükakın, bakın nasıl özetledi pandemi sürecini;

“Tüm Dünyayı saran bu korkunç salgına karşı en iyi mücadele eden ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yerini aldı. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayip Erdoğan zamanında ve çok doğru bir hamle yaparak ilk olarak Bilim Kurulunu oluşturdu ve o kurulun almış olduğu kararlar doğrultusunda Bilimsel bir mücadele süreci başlattı. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere Devlet, tüm kurum, kurul ve kadrolarıyla birlikte çok güzel bir şekilde organize oldu bu mücadeleye."

”İKİ AY EVİME GİDEMEDİM”

"Tepede başlayan o orgaize mücadele aşağıya ve biz yerel yönetimlere de aynı şekilde aksetti. Büyükşehir belediyemizin tüm birim ve çalışanları ile birlikte bu virüse karşı mücadelede kendimizi 7/24 çalışma esasına şartlandırdık. Düşünsenize bu süreçte üzerimizdeki sorumluluğumuzun bilinci ile milletimizin hizmetinde ve hep yanında olduğumuzdan dolayı değişik değişik  ortamlardan kapabileceğimiz olası bir virüsü evimdeki aileme çocuklarıma taşıma riski oluşmasın diye iki ay kendi evime çocuklarımın yanına gidemedim. Salgının Türkiye’de en fazla olduğu il olan İstanbul’un hemen yanı başında ki il olmamıza rağmen  verdiğimiz mücadele ile hem Kocaeli’ye büyük oranda sıçramasının önüne geçtik hem de Kocaeli’den Anadoluya sıçramasının. Şu anda durum tamamıyla kontrol altında. Mücadele ekiplerimiz halen görevlerinin başında. Yeter ki Kocaeliler maske, sosyal mesafe ve temizlik kuralına riayet etsinler, o kötü ve zor günler tekrar geriye gelmez inşallah”

"SIKINTI MASKEDE DEĞİLDİ"

“Vatandaşlar maskeye ulaşmakta sıkıntı çektiler bir ara ve o süreçte diğer ülkelere maske gönderilmesi çok eleştirildi” dediğimizde ise “Maskede değil, Devletin maske dağıtımında kısa dönemlik bir sıkıntı oldu ama o dönemde de Belediyelerimiz devreye girerek vatandaşı maskesiz bırakmadı. Diğer ülkeler maske gönderilmesi konusuna gelince; hiçbir Devlet kendinde olmayanı başka bir ülkeye vermez, veremez. Düşünsenize Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde maske sıkıntısı varken siz Türkiye olarak başta Amerika, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi gelişmiş ülkeler olmak üzere Afrika’nın en geri kalmış ülkelerine dahi kargo uçakları ile maske ve diğer tıbbi yardım malzemeleri gönderiyorsunuz. Bir devletin büyüklüğü ve güçlülüğü işte böylesi zor süreçlerde belli olur. Eski dönemlerde Türkiye’yi her konuda avuçlarının içinde gören o ülkeler Ak Parti iktidarları döneminde bunun hiç te öyle olmadığını zaten anlamışlardı bu pandemi sürecindeki Türkiye’nin başarısı ve diğer ülkelere yardımları Türkiye’nin gücünü ve eski Türkiye olmadığını daha da perçinledi. Düşünsenize o gelişmiş ülkeler hastalarını yatıracak yoğun bakım odaları bulamazken, Türkiye Şehir hastaneleri başta olmak üzere tüm hastaneleri ile tek bir hastasını dahi yoğun bakım odasız ve tedavisiz bırakmadı. O ülkelerde virüse yakalananların karşısına on binlerce dolarlık faturalar çıkarılırken, Türkiye vatandaşlarının tedavisini ücretsiz üstlendi” cevabını alıyoruz..

"TARİH DOĞRUYU TAKDİR EDER"

“Bunlara rağmen eleştiriler eksilmedi” diyoruz ve Başkan Büyükakın “Bakın Cengiz bey, yaşadıkları dönemlere damga vuran işlere imza atan liderleri hep tarih ve kendisinden sonra gelen nesiller takdir etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk o mücadele yıllarında bu kadar takdir görmüş müydü? Ama bakın bugün Türk Milleti hep onu konuşuyor ve onun yaptıkları takdir ediliyor. Mustafa Kemal’ın yanındaki silah arkadaşlarının bir çoğu tıpkı Kazım Karabekir paşa gibi  o dönem için Mustaf Kemal’den daha popülerdiler. Ama bugün en fazla Atatürk konuşuluyor. Yaptıkları konuşturtturuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ı da tarih yazacak. Çünkü Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Türkiye’yi söz dinleyen değil, sözü dinlenen ülkeler arasına soktu. Bakın en son olarak Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları ve Libya hamlemiz. Fransa başta olmak üzere bir çok batılı ülke Akdeniz’e inmeyin, Libya’ya girmeyin diye adeta tehditler savurdular Türkiye’ye. Ne oldu sonuç; hem Akdenizdeyiz hem de Libya’da masadayız. Bu iki konu bile önümüzdeki süreçte Türkiye’nin gücüne öyle bir güç katacak ki, gelecek nesillerimiz Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı ‘iyi ki zamanında bu hamleleri yapmış’ diye hayırla ve minnetle yad edeceklerdir” cevabını veriyor..

"BİZİM GÖREVİMİZ HİZMET"

“Kocaeli’ye gelelim mi” diye sorduğumda ise gülümseyerek “zaten Kocaali’deyiz” esprisini yapıyor..

-Kocaeli siyaset ve medya camiası, kamuoyuna dönük pek fazla polemik malzemesi bulamıyor sizde ve açıklamalarınızda. Bu özel bir tarzınız mı?


-Bizim gibi hizmete dönük makamların başında olan kişiler, yaptıkları hizmetleri ve hayata geçirmeye karar verdikleri projeleri ile  konuşmalı. Sayın Genel Başkanım beni bu göreve niçin getirdi? Millete hizmet edeyim diye. Kocaelililer niçin beni başkan seçti? Kendilerine hizmet edeyim diye. Cumhurbaşkanım bana güvenmiş aday göstermiş, Kocaeliler bana güvenip oy vermiş. Ve üstüne üstlük ben de bu milletin parasıyla kurulmuş, bu devletin okullarında parasız eğitim alarak bu makamlara kadar ulaşmışım. O zaman benim önceliğim Devletime ve milletime hizmet etmektir. İçi boş hoş laflar etmek, suni gündemler oluşturmak veya başkalarının oluşturduğu sıni gündemlere takılmak bizim işimiz değil, bana yakışmaz

"GEBZELİLER İÇİN HER ŞEYİ YAPARIM"

-Gebze size neyi ifade ediyor?
-En değerli ilçelerimizden birisi.
-Ne yapacaksınız Gebze’ye?
-
Gebzelileri rahat ettirmek için bir yerel yönetimin yapması gereken her şeyi..

-Mesela?
-Muhalefetin “Gebze verdiğinin karşılığını alamıyor”  şeklinde klasik bir söylemi var. Ben buna katılmıyorum. Gebze Ak Parti iktidarları döneminde hem Devletten hem de Büyükşehir belediyemizden en büyük yatırımları aldı ve almaya da devam edecek. Hükümetimiz İstanbul’un öbür ucundan başlayan Marmaray’ı Gebze’nin içine kadar getirip bağladı. Çok büyük bir yatırımdı bu. Yapımını Büyükşehir Belediyemizin üstlendiği Gebze-Darıca Metrosu projesinin 5 Milyarlık bedelini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza üstlendirterek hem inşa sürecini hızlandırdık hem de Kocaeliler için yeni projeleri hayata geçirecek 5 Milyar gibi büyük bir kaynağı kendi bütçemizde tuttuk. Gebze’de GOSB, Tembeova ve Kirazpınar mahallinde yapmaya inşa etmeye başladığımız iki köprü ve yeni yan yolların proje ve inşa bedeli tam 80 milyon TL. Biz bunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak üstlendik. O proje hayata geçince bakın göreceksiniz o bölgeden kaynaklı en ufak bir trafik sıkıntısı yaşanmayacak. Gebze’nin içinde Kızılay caddesinde çok büyük bir otopark yaptık, yenilerini de yapma arayışlarımız devam ediyor.

-Gebze Millet Bahçesi ne oldu?
-‘Sayın Cumhurbaşkanımız her ile kaç millet bahçesi sözü vermişti” diye soruyor bana gülümseyerek..
-Bir galiba..
-Eeee..Kocaeli’ye kaç millet bahçesi yapılıyor? Diye soruyor tekrar bana..
-Kaç Başkanım?
-Kocaeli’ye 1’i Gebze’ye olmak üzere 7 millet bahçesi yapılacak. Darıca’nın ki bitti. Gebze’nin ki de boşaltılan Askeri Kışlanın olduğu alanda yapılacak..


Biz Başkan Büyükakın ile sohbeti koyulaştırmışken Özel Kalem görevlisi giriyor içeriye ‘Başkanım bir sonraki randevunuz için ziyaretçileriniz” bekliyorumu hatırlatma babında..
Ve Başkan biraz beklesinler işaretini verdikten sonra devam ediyor anlatmaya “Gebzelilere verdiğimiz bütün sözlerin arkasındayız. Gereğini yapacağız. Gebze bizim gözbebeği ilçemiz” diyor..

-Geçtimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanuı Murat Kurum Kocaeli'ye geldiğinde CHP'li İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in davet edilmemesi eleştirildi. Bunda sizin bir dahiliniz var mı?

-Fatma Kaplan Hürriyet hanımefendiye bir sorsunlar bakalım "İzmit cedit mahallesinin sorununun çözümü için Ankara'ya kendsini kim götürüp, Sayın Bakanımız Murat Kurum ile görüştürmüş" diye. Kocaeli'nin hiç bir ilçesi için hizmette ayrım gözetmem.
-Siz mi götürdünüz Fatma hanımı, Bakan bey ile görüştürmeye?
-Tabi ki ben götürdüm. Siyaset ayrı bir şey hizmet ayrı bir şey. Siyasi farklılıktan dolayı hizmet ötelenir mi hiç..

SOSYAL MEDYA

-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medyayı kapatmaya yönelik sözleri çok eleştirildi?
-Ankara'da ki o il başkanları toplantısında ben de vardım. Sosyal medyayı hepten kapatalım şeklinde bir açıklama değildi o. Sosyal medyanın kişileri taciz eden, hakaret edilen bir mecra olmaktan çıkartılması için yapılacak düzenlemelerle kontrol altına alınması çıkışıydı o. Yoksa kökten kapatma diye bir şey söz konusu değil.

KOCAELİSPOR VE GEBZESPOR

Başkan her ne kadar sohbet için bana ek zaman sinyali verse de ben görüşme sırası bekleyen diğer ziyaretçilerin hakkını gaspetmek istemediğim için “Kocaelispor’un şampiyonluğu ve Gebzespor” diyorum..

-Bakın Cengiz bey ben normalde futbol izlemeye pek zaman ayırmam. Hele hele milli maçlar hariç  evde oturup tv’den hiç maç falan izlemem. Ama Kocaelispor’un hem İzmit’te ki hem de deplasmandaki maçlarına hep gittim. Çünkü Kocaelispor’un şampiyon olması demek, ileri ki aşamalarda  süper lige yükselmesi demek Kocaeli’nin marka değerinin artması demektir. Kocaelispor’un süper ligde olması demek Gebze ve diğer ilçe spor kulüplerinin de önünün ve ufkunun açılması demektir. Çünkü birbirleri ile futbolcu yetiştirip futbolcu alışverişinde bulunacaklardır. Onun için hem Kocaelispor’a hem de ilçe spor kulüplerimize desteğimiz devam edecektir. Bakın sizden önce KASKF Başkanı Murat Aydın bey buradaydı. Kocaeli'de Amatör spor kulüplerinin sorunlarını ve çözümlerini konuştuk...

-Teşekkürler Başkanım..
-Ben teşekkür ederim.. 

Evet Tahir Büyükakın ile bunları konuştuk. Gebze için daha çok soracak sorularım vardı ama zaman kalmadı. Başkan Büyükakın’da bunu farketmiş  olacak ki “Cengiz bey tekrarını yine yapalım bu sohbetin” dedi..

Tabi ki evet.. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Büyüakın, ile, dobra, dobra,
Yorumlar
Haber Yazılımı