Yazı Detayı
04 Nisan 2021 - Pazar 15:35
 
2023 SEÇİMLERİ
VEHBİ YAHŞİ
 
 

Cumhuriyet rejiminin parlamenter sistem modelinde belli bir oy potansiyeline sahip bir partinin tek başına iktidara gelme ihtimali çok yüksektir. Seçime giren partilerden birinin birinci parti olması ve mesela seçim barajının 10 olduğu durumda en az 35-40 bandında oy alması bile onu tek başına  iktidara getirebilir. Bir milletvekili de olsa çıkarabilen partilerin bu sistemde koalisyon hükümetlerine ortak olma ihtimali de vardır.

Cumhuriyet rejiminin başkanlık modelinde ise zaten koalisyon hükümetleri olamayacağından partiler için iktidar ancak tek başına mümkündür. Bunun için de en az 50+1 oy alması gerekir. Bu oy oranına bir partinin ulaşma ihtimali çok zor olduğundan başkanlık modelinde ya iki parti kendi cumhurbaşkanı adayları ile  seçime girer ya da seçim öncesi ittifaklar oluşturularak yine iki cumhurbaşkanı adayı ve iki parti görüntüsü ile seçime girilir.

Ülkemizdeki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi de cumhuriyet rejiminin başkanlık modelinde olduğundan, seçime girecek partiler ikiden fazla olması sebebi ile  seçim öncesi ittifaklar oluşmuş ve bu partiler “Cumhur İttifakı” ve “Millet İttifakı” isimleri altında iki ittifak içinde yer almışlardır. Bu durumda bu iki ittifakın da cumhurbaşkanı adayları ile 2023 seçimlerinde iktidar olma ihtimali vardır  ve mevcut durumda bu ihtimaller  eşit ağırlığa sahiptir.

Şimdi Millet İttifakı’nın 2023 ve sonrasında ki durumu hakkında bir değerlendirme yapalım: Bu ittifak seçime girerken, iktidara gelmesi halinde parlamenter sisteme dönüleceğini ilan etmiştir. Buna göre Millet İttifakı seçimi kazanır  ve parlamenter sisteme dönerse bu yeni duruma intibak için tekrar seçime gidecektir. Çünkü parlamenter sistemin devreye girebilmesi için bu gereklidir.  Parlamenter sistem için yapılacak yeni seçim öncesi, ittifaklar  dağılacak ve bütün partiler bağımsız olarak seçime girecekler demektir. Mevcut iki ittifakı oluşturan partilerden her hangi biri tek başına iktidara gelemez ise yine koalisyonlar  dönemi başlayacaktır. Buna göre Millet İttifakı’nı oluşturan partiler 2023’de cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde iktidara gelseler bile parlamenter sisteme dönecekleri için büyük emeklerle “ortağı” oldukları iktidarı kaybetme ihtimali doğacaktır. Bu noktada tek şans kapısı  koalisyon hükümetinde yer alabilmek ümidi olacaktır.

Bunun yanı sıra eğer Cumhur İttifakı 2023 seçimlerini kaybederse Millet İttifakı kazanmış olup yukarıda işaret edildiği şekilde parlamenter sisteme dönmek üzere  seçimlere gidilecektir. Bu durumda Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı olan Ak Parti’nin en son seçimdeki oy potansiyelini koruması halinde tekrar tek başına iktidara gelmesi kuvvetle muhtemel olacaktır. Böylece başkanlık modelinde iktidarı kaybetmesi halinde iktidarı parlamenter model üzerinden tekrar kazanabilecektir. Bu durumda Millet İttifakı’nın parlamenter sisteme dönme hedefi Cumhur İttifakı’nın bileşenlerinden Ak Parti için bir tehdit değil iktidarı tekrar elde emesi için hazırlanmış bir yol olacaktır.

Eğer Millet İttifakı bu “parlamenter sisteme dönüş” hedefinin kendisinin iktidar olma ihtimalini azalttığını fark edip iktidara geldiğinde parlamenter sisteme dönmekten vaz geçerse bu takdirde verdiği  en önemli sözü yerine getirmemiş olacaktır. Bu da belli ki bir itibar kaybına sebep olacak ve bir sonraki seçime beklenenden fazla yıpranmış olarak girecektir.

Bu durumda gerçekleşmesi çok zor ama en doğrusu 2023 seçimleri gelmeden iktidarı ile muhalefeti ile  ülkemiz için cumhuriyetin hangi  modelinin en doğrusu olacağına milletçe karar verip 2023 seçimlerine ve daha sonraki seçimlere kalıcı hale getirilecek o model ile girmek olacaktır.

Her şey ülke ve millet için.

 
Etiketler: 2023, SEÇİMLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı