Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Siyaset Haber Girişi: 11.10.2021 - 06:14, Güncelleme: 11.10.2021 - 06:14

NUMAN KURTULMUŞ'TAN SEÇİM VE İTTİFAKLAR AÇIKLAMASI

 

NUMAN KURTULMUŞ'TAN SEÇİM VE İTTİFAKLAR AÇIKLAMASI

kocaelihaberi
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kanal 7'de katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 2023 seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, seneye bu vakitlerde seçim sath-ı mailine girilmiş olacağını, buna hazırlık döneminde olduklarını ifade etti. Kurtulmuş, erken seçim söylentileriyle ilgili soruya, "Siyasal şartlar bakımından da Meclis aritmetiği bakımından da erken seçimin şartlarının oluşmadığı kanaatindeyim" yanıtını verdi. "6 siyasi parti parlamenter sistemi görüşmek üzere bir araya geldi. Bunu seçim ittifakının ayak sesi olarak görmek mümkün mü?" sorusu üzerine Kurtulmuş, şöyle konuştu: Masa başında partilerin yöneticileri, liderleri, oturup konuşabilirler. İttifakların oluşması ise masa başındaki konuşmalardan daha çok o partilere gönül vermiş olan seçmenlerin arasındaki iş ve gönül birliğiyle ilgili bir şeydir. Cumhur İttifakı'nı ortaya çıkaran şartlar masa başındaki uzlaşmalar değildi. Cumhur İttifakı'nı ortaya çıkaran şartlar 15 Temmuz gecesinin o vatanseverlik ruhu, milli birlik ruhuydu. Karşı taraftaki ittifakın ise üzerinde anlaştığı yani diyelim 2023'te Türkiye'de yönetimi aldınız. Nasıl bir Türkiye... Sağlıkta, dış politikada, ekonomide, milli savunma sanayisinde ne yapacaksınız? Amerika'yla, Avrupa'yla, Rusya'yla, Çin'le ilişkilerinizi nasıl oluşturacaksınız? Hepsinden önemlisi terör örgütüne karşı nasıl davranacaksınız? PKK'ya, PYD'ye ve DEAŞ'a karşı. Burada bir ortak nokta bulmalarının fevkalade zor olduğunu düşünüyorum. Mesela sınır dışarısından Türkiye'ye gelecek olan PKK, PYD tehditlerine karşı varsayalım ki bir operasyon yapmaya başladıklarında HDP'yi nasıl ikna edeceklerdir? Türkiye'nin içerisinde PKK'yı dizginlemek için her gün yapılan bu operasyonları nasıl sürdürebileceklerdir? HDP'nin "Biz bir ittifak arayışı içerisinde değiliz." açıklamasını anımsatan Kurtulmuş, "HDP bu ittifakta açık iş birliği gizli müttefiklik yapıyor" dedi. Mevcut, muhtemel, kuvvetli ve parti tabanları olan adayların bir şekilde kenara çekildiğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aday olmayacağını düşündüğünü dile getiren Kurtulmuş, "Düşük profilli yani siyasal tabanı olmayan, -ola ki Cumhurbaşkanı seçtirebilirlerse- Cumhurbaşkanı seçildikten sonra kendilerinin önünde engel olmayacak isim ya da isimler üzerinde konuşacaklarını ya da konuşmaya başladıklarını tahmin ediyorum" değerlendirmesini yaptı. 
kocaelihaberi

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kanal 7'de katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 2023 seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, seneye bu vakitlerde seçim sath-ı mailine girilmiş olacağını, buna hazırlık döneminde olduklarını ifade etti.

Kurtulmuş, erken seçim söylentileriyle ilgili soruya, "Siyasal şartlar bakımından da Meclis aritmetiği bakımından da erken seçimin şartlarının oluşmadığı kanaatindeyim" yanıtını verdi.

"6 siyasi parti parlamenter sistemi görüşmek üzere bir araya geldi. Bunu seçim ittifakının ayak sesi olarak görmek mümkün mü?" sorusu üzerine Kurtulmuş, şöyle konuştu:

Masa başında partilerin yöneticileri, liderleri, oturup konuşabilirler. İttifakların oluşması ise masa başındaki konuşmalardan daha çok o partilere gönül vermiş olan seçmenlerin arasındaki iş ve gönül birliğiyle ilgili bir şeydir. Cumhur İttifakı'nı ortaya çıkaran şartlar masa başındaki uzlaşmalar değildi. Cumhur İttifakı'nı ortaya çıkaran şartlar 15 Temmuz gecesinin o vatanseverlik ruhu, milli birlik ruhuydu. Karşı taraftaki ittifakın ise üzerinde anlaştığı yani diyelim 2023'te Türkiye'de yönetimi aldınız. Nasıl bir Türkiye... Sağlıkta, dış politikada, ekonomide, milli savunma sanayisinde ne yapacaksınız? Amerika'yla, Avrupa'yla, Rusya'yla, Çin'le ilişkilerinizi nasıl oluşturacaksınız? Hepsinden önemlisi terör örgütüne karşı nasıl davranacaksınız? PKK'ya, PYD'ye ve DEAŞ'a karşı. Burada bir ortak nokta bulmalarının fevkalade zor olduğunu düşünüyorum. Mesela sınır dışarısından Türkiye'ye gelecek olan PKK, PYD tehditlerine karşı varsayalım ki bir operasyon yapmaya başladıklarında HDP'yi nasıl ikna edeceklerdir? Türkiye'nin içerisinde PKK'yı dizginlemek için her gün yapılan bu operasyonları nasıl sürdürebileceklerdir?

HDP'nin "Biz bir ittifak arayışı içerisinde değiliz." açıklamasını anımsatan Kurtulmuş, "HDP bu ittifakta açık iş birliği gizli müttefiklik yapıyor" dedi.

Mevcut, muhtemel, kuvvetli ve parti tabanları olan adayların bir şekilde kenara çekildiğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aday olmayacağını düşündüğünü dile getiren Kurtulmuş, "Düşük profilli yani siyasal tabanı olmayan, -ola ki Cumhurbaşkanı seçtirebilirlerse- Cumhurbaşkanı seçildikten sonra kendilerinin önünde engel olmayacak isim ya da isimler üzerinde konuşacaklarını ya da konuşmaya başladıklarını tahmin ediyorum" değerlendirmesini yaptı. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
altinlas
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.