Haber Detayı
13 Aralık 2020 - Pazar 06:32
 
UZAY'DAN SICAK BİR HABER
TEKNOLOJİ Haberi
UZAY'DAN SICAK BİR HABER

Rusya’nın nükleer motorlu uzay aracı Ay’da maden arayacak

Rusya’da şu anda geliştirilme aşamasında olan uzay aracı Nuklon’un Ay’da maden aramak için kullanılabileceği belirtiliyor. Aracın ayrıca, Jüpiter ile Venüs’e uçuş gerçekleştirebilecek biçimde tasarlanacağı kaydediliyor.

Rusya’da hükümet ile devlet şirketlerinin harcamalarına dair bilgilerin yer aldığı resmi siteye göre ülkede geliştirilmekte olan nükleer motorlu uzay aracı Nuklon’un Ay’da maden araması için kullanılması olasılığı üstünde duruluyor.

Söz konusu sitede, değerli maden keşif çalışmaları da dahil olmak üzere pek çok görevi yerine getirmesi için uzay aracına monte edilecek çekim teknolojilerinin değerlendirilmesi gerektiği belirtiliyor. ​Uzay aracının ayrıca, yüzeyin haritasını çıkarma, yerin altındaki boşluklar ile yoğunluk ve sıcaklık bakımından anormal olan alanların belirlenmesi ve de inişler ile istasyon kurulması için uygun olan yerlerin seçilmesi amaçları ile kullanılması da planlanıyor.

Nuklon aracının tasarlanması için, Rus devlet uzay şirketi Roscosmos’un 4 milyar ruble, yani yaklaşık 57 milyon dolar değerinde bir anlaşma imzalandığı belirtiliyor. Bunun yanında Nuklon uzay aracının sadece Ay değil, Jüpiter ile Venüs’e de uçuşlar gerleştirebilecek şekilde tasarlanması amaçlanıyor.
 

Россия собирается искать полезные ископаемые на Луне.https://t.co/9oERNFY2nv pic.twitter.com/ATI9nfDWvZ

— Газета.Ru (@GazetaRu) December 12, 2020
Kaynak: (KH) - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: UZAY'DAN, SICAK, BİR, HABER,
Yorumlar
Haber Yazılımı