Haber Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 15:26
 
TÜRKİYE'NİN UZAY PROJESİNE GEBZE'DEN DESTEK
TEKNOLOJİ Haberi
TÜRKİYE'NİN UZAY PROJESİNE GEBZE'DEN DESTEK

KOCAELİ HABERİ TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Türkiye Uzay Ajansı (TUA) arasında 26 Mart 2021 tarihinde İş birliği Protokolü imzalandı.

Protokol imza törenine; TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, TÜBİTAK MAM Başkan V. Dr. Osman Okur, TUA Başkan Yardımcısı Salih Metin Kibar, TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burcu Özsoy, TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Müdür V. Prof. Dr. Metin Usta, Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Salih DABAK ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nden Başuzman Araştırmacı Dr. Atilla Yılmaz katılım sağladı.

TÜBİTAK MAM ve Türkiye Uzay Ajansı’nın sahip oldukları yetkinlikler kapsamında uzay alanında yapılacak çalışmalarda koordinasyon içerisinde bulunarak ulusal kalkınmaya katkı sağlayacak çalışmaların yapılması, ürünlerin/teknolojilerin geliştirilmesi ve üretilmesi konularında iş birliği yapılması amaçlanmaktadır.

İş birliği Protokolü kapsamında yer alan, uzay alanında çalışmalar, uzay kalifiye güneş panelleri, yüksek sıcaklık metalik malzemeler ve kutup araştırmaları iş birliği konularında, TÜBİTAK MAM ve Türkiye Uzay Ajansı’nın sahip olduğu altyapı ve uzmanlık bilgisi kullanılarak çalışmaların yapılması ve ürünlerin geliştirilmesi için genel prensiplerin belirlenmesi hedeflenmektedir.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım tarafından aktarılan Türkiye Uzay Ajansı’nın gerçekleştirmekte olduğu ilham verici çalışmalara, TÜBİTAK MAM olarak destek vereceğimizden dolayı gururluyuz.

Kaynak: (KH) - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: TÜRKİYE'NİN, UZAY, PROJESİNE, GEBZE'DEN, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı