Haber Detayı
22 Ekim 2020 - Perşembe 03:04
 
Türkiye'de Sokağa çıkma yasağı olacak mı?
GÜNCEL Haberi
Türkiye'de Sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan'ın ''Sokağa çıkma yasağı olacak mı?'' sorusunu yanıtladı.

CNN Türk'te Tarafsız Bölge'de Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında "Türkiye'de yeni yasakların gündemde olduğu" iddialarının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, salgınla mücadelenin yasaklar, serbestlikler değil, il il, ilçe ilçe günlük veriler üzerinden yapılan detaylı analizlerle sürdürüldüğünü vurguladı.

"Bizim genel yaklaşımımız olabildiğince normal şartlar altında bunu götürüyor olabilmek." diyen Oktay, sadece Kovid-19'un en tepe etkisinin olduğu mart, nisan aylarında hafta sonunu kapsayan sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığını anımsattı.

''Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok!''
Salgınla mücadelenin temelinde TaMaM olarak adlandırılan "temizlik, maske ve mesafe" kuralının bulunduğuna işaret eden Oktay, "İlave tedbirler gerekirse her zaman düşünülebilecek şeyler ama şu anda böyle bir şey gündemimizde yok. Vardır, yoktur anlamında Kovid-19'la mücadelemizi bu çerçevede yürütmüyoruz. Her kabinede mutlak o veriler gelir, önceden analizleri yapılmıştır, kabinede tekrar değerlendirilir ve o çerçevede alınması gereken tamamen veriye dayalı kararlarla gidiyoruz. Kesinlikle popülist yaklaşımlarla gitmeyiz. Cumhurbaşkanımızın tarzı da asla bu değildir." diye konuştu.

Vaka sayılarında yoğunlaşma olup olmadığına ilişkin soru üzerine Oktay, bölgesel yoğunlaşmaların yaşandığını söyledi. Ankara'da vaka artışının görüldüğünü sonra azaldığını, şimdi İstanbul'da bir artışın başladığını dile getiren Oktay, bunun doğrudan temizlik, maske ve mesafe kuralına uyup uymamak ve düğün, cenaze törenleri gibi toplu etkileşimlerle ilgili olduğunu ifade etti.

Oktay, koronavirüsle mücadelede bireysel alınacak tedbirlerin vaka sayısını azaltmadaki önemine dikkati çekti.

Kaynak: (KH) - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Türkiye'de, Sokağa, çıkma, yasağı, olacak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı