Haber Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 15:55
 
MERKEZ BANKASI BAŞKANINDAN SICAK AÇIKLAMA
EKONOMİ Haberi
MERKEZ BANKASI BAŞKANINDAN SICAK AÇIKLAMA

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, yatırımcılarla bir araya geldi, sıkı para politikası mesajını yineledi. Şahap Kavcıoğlu, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin yüksek seviyelerde olduğunu, bu durumun sıkı bir para politikası duruşu gerektirdiğini belirtti.


Bloomberg HT'nin haberine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün bir araya geldiği yerli yatırımcılara, “önümüzdeki dönemde para politikası yaklaşımı değerlendirilirken, kurumların ve bunların devamlılığının esas alınması gerektiğine inandığı” mesajını verdi.

Toplantıya katılan bir kaynağın Bloomberg’e verdiği bilgiye göre Kavcıoğlu, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin yüksek seviyelerde olduğu, bu durumun sıkı bir para politikası duruşu gerektirdiğini belirtti.

Kavcıoğlu yatırımcılara, “enflasyonda kalıcı düşüş ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz” mesajını verdi.

“Enflasyon odaklı para politikamız, küresel dalgalanmalara ve finansal piyasa oynaklıklarına karşı kalkan vazifesi görecek en güçlü silahımız olacak” diyen Kavcıoğlu, “Enflasyonla mücadele kararlığımızla, Türk lirasının gücünü ve itibarını sağlayacağız” ifadesini kullandı.

Kaynak: (KH) - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: MERKEZ, BANKASI, BAŞKANINDAN, SICAK, AÇIKLAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı