Haber Detayı
01 Ocak 2021 - Cuma 21:13
 
Mehmet İpşiroğlu nasıl bir adamdı?
- Haberi
Mehmet İpşiroğlu nasıl bir adamdı?

CENGİZ YUCAK Ak Parti Kocaeli kurcu il başkanı Nihat Ergün 2002 Genel seçimlerinde Ak Parti Kocaeli milletvekili seçilmişti. Ergün’ünden sonra ikinci il başkanı olan İbrahim Karaosmanoğlu’da 2004 yerel seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı olmuştu..

Karaosmanoğlu’ndan sonra il başkanlığına getirilen Fikri Işık 2007 gelen seçimlerinde Ak Parti Kocaeli milletvekili seçilmişti. 2007 yılında il başkanlığına getirilen Zeki Aygün’de 2011 Genel seçimlerinde Ak Parti Kocaeli milletvekili seçilmişti..

Ak Parti Kocaeli’de 2002’de başlayan il başkanlarının milletvekili adayı gösterilmesi olayı her genel seçimde devam edince bu gelenekselleşmişti ve Kocaeliler de artık her yeni il başkanını bir sonraki genel seçimin potansiyel milletvekili olarak görür olmuşlardı..

2011’de Zeki Aygün’den sonra il başkanlığına getirilen Mahmut Civelek’in de 2015 genel seçimlerinde milletvekili adaylığına kesin gözüyle bakılıyordu..

Mahmut Civelek, 2015 genel seçimlerinin hemen öncesinde il başkanlığındna istifa ederek Ak Parti Kocaeli milletvekili aday adayı oldu ve yerine de kendi il başkan yardımcısı Şemsettin Ceyhan il başkanı olarak atanırken, yine kendi yönetimindeki Mehmet İpşiroğlu’da Ak Parti Kocaeli Teşkilat Başkanı olarak partinin ikinci adamı konumunu korumuştu..

Ak Parti Genel Merkezi, Kocaeli milletvekili aday listesini oluştururken dönemin güçlü ismi Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri Işık'ın fikirlerini önemseyerek Mahmut Civelek’i listeye dahil etmemişti..

Daha önceki genel seçimlerdeki milletvekili aday belirlemelerinde her il başkanı, milletvekili aday adayı olan bir önceki il başkanının arkasında dururken,  Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ise kendinden önceki il başkanı Mahmut Civelek’in arkasında durmamıştı..

Mahmut Civelek’in milletvekili adaylığına destek konusu Ak Parti Kocaeli İl Yönetim Kurulunda değerlendirildiği zaman il yönetim kurulu üyelerinin çoğusu Bakan Fikri Işık ve il başkanı Ceyhan ile ters düşmemek için Mahmut Civelek’in aday gösterilmemesi fikrini benimserken,  Mehmet İpşiroğlu ise “Davamız ve Partimize bu kadar çok emeği geçmiş olan Mahmut Civelek’in aday gösterilmemesi vefasızlık olarak görülür ve teşkilatın bundan sonraki gidişatını ters yöne sokar ve hatta bu karar yarın sizlerin de siyasi geleceğini olumsuz yönde etkiler” babında itirazlarını dile getirmişti..

Yönetimde kararın Mahmut Civelek’in aday gösterilmemesi şeklinde çıkması üzerine Mehmet İpşiroğlu’da çok onurlu bir siyasi tavır sergileyerek, Ak Parti Kocaeli İl Teşkilatının en önemli görevi olan Teşkilat Başkanlığı görevinden istifa etmişti..

Mehmet İpşiroğlu bu dik duruşuyla, Ak Parti Kocaeli camiasında yüreklerde saygı ve sevgi çerçevesiyle yer edinmişti..

2018 Genel seçimlerine gelindiğinde ise bu kez Şemsettin Ceyhan il başkanlığından ayrılarak, Ak Parti Kocaeli milletvekili aday adayı olmuştu..

Lakin “kaderin cilvesi mi desek yoksa ilahi adalet mi desek” bilmiyorum ama bu kez de Şemsettin Ceyhan milletvekili aday gösterilmedi..

Yani Mehmet İpşiroğlu’nun dediği çıkmıştı; Mahmut Civlek’in harcanması ile ayarı bozulan kantar, ondan sonra gelen il başkanlarını da tartmış ve onların da harcanmasına vesile olmuştu..

Artık Ak Parti Kocaeli İl Başkanlarının çok kolay enimile edilebilmesinin yolu açılmıştı.

Baksanıza Şemsettin Ceyhan’ın yerine gelen il başkanı Abdullah Eryarsoy’un harcanmasına da, dönemin il kadın kolu başkanı Serpil Yılmaz’ın “2019 yerel seçim seçim kampanyasında bizi uyum içinde çalıştıramadı” şeklindeki beyanı yetmişti..

Evet yazı başlığımda “Mehmet İpşiroğlu nasıl bir adamdı” diye sormuştum..
Mehmet İpşiroğlu işte böylesine dost canlısı, sevecen ve öngörülü bir adamdı..
Adam gibi bir adamdı..

Makamlar mevkiler gelir geçer ve hatta unutulur gider..
Lakin yüreklerde yer edinirseniz ebedileşirsiniz..
Boşuna değil günlerden beri Kocaeli’nin Mehmet İpşiroğlu ve eşinin vefatına yanması..

Güle güle güzel insan..
Mekanın Cennet olsun..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mehmet, İpşiroğlu, nasıl, bir, adamdı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı