Haber Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 05:48
 
KÖRFEZİ KİMLER KİRLETTİ?
GÜNCEL Haberi
KÖRFEZİ KİMLER KİRLETTİ?

KOCAELİ HABERİ CENGİZ YUCAK Marmara Bölgesinin genelini ve Körfezi kapsayan deniz salyası yani bilimsel adı ile “müsilaj” sadece bölgede yaşayanları değil tüm insanlarımızı üzüyor, tedirgin ediyor ve çocuklarımıza bırakacağımız yeni Türkiye’nin “temiz çevre” alt başlığında da hepimizi karamsarlığa sürüklüyor..

Deniz Musilajı çok ciddi bir sorun olmasına ve bunu yok etmenin de çok ciddi bir şekilde uygulanması gereken bilimsel yöntemlerle olması gerekirken maalesef tıpkı diğer alanlar da olduğu gibi bu konunun da göstermelik etkinliklerle geçiştirilmeye çalışıldığına üzülerek tanık oluyoruz..

Tarihsel zenginlikleri, kültürel dokuları ve görselliği ile dünyanın en harika kenti olan İstanbul’un kalbine kalbine saplanan gökdelen inşaatlarını ilk başlarda “ticaret ve rant üretiliyor” anlayışı ile görmezden gelen etkili ve yetkili şahıslar, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “biz bu tür yapılaşmaya göz yumarak İstanbul’a ihanet ettik” şeklindeki şok edici sözleri ile uyanabildiler gafletlerinden..

Marmara Denizinin de uzun yıllardan beri sanayi ve evsel atıklarla kirletilmesine göz yumanlar ancak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın "Marmara Denizi’nde Müsilaj Problemi ve Çözüm Önerileri” çalıştayında dile getirmiş olduğu “Samimi bir itirafta bulunmak gerekirse, adeta Marmara'yı bir foseptik gibi kullanmışız yani sadece ön arıtmadan geçen bir atık suyu açık denize derin deşarjlarla boşaltmışız, Akdeniz'den Karadeniz'e doğru dip akıntısı yoluyla Karadeniz'e gideceğini düşünmüşüz ve bu yolla devam etmişiz.” şeklindeki şok edici ama samimi itirafı ile anlayabildiler nasıl bir tehlikeli durumda imzaları olduklarının..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Marmara Belediyeler Birliği "Marmara Denizi Koruma Acil Eylem Planı Toplantısı"nda alınan kararlardan biride Marmara Denizi'ne kıyısı olan tüm il ve ilçelerde eş zamanlı olarak acil bir temizlik çalışması başlatılmasıydı. Bu kapsamda dün Kocaeli'nin sahili olan tüm ilçelerinde sahilinde de bir etkinlik yapıldı..

Mesela Gebze’de Marmara Denizi’ni etkisi altına alan çevre sorunu müsilajla mücadelede acil eylem planı doğrultusunda Eskihisar’da bir araya gelen ilçe protokolü deniz salyasına karşı ortak mücadele çağrısında bulunduktan sonra ellerindeki çöp poşetleri ile sahil boyu çevre temizliği yaptı..

Eyvallah.. Evallah ama bu çözüm değil..
Bunlar bana ilokul yıllarındaki “yerli malı haftası” veya “çevre günü” etkinlikleriniş anımsattı..
Sorun çok ciddi ve biran önce bu müsilajın kökü kurutulmazsa yakın bir zamnda tüm Körfezin deniz salyası ile kaplanmış olduğunu göreceğiz..

Bakın Tahir Büyükakın elini taşın altına sokarak kendi siyasi geleceğini dahi riske atarak “Bizler adeta Marmara'yı bir foseptik gibi kullanmışız yani sadece ön arıtmadan geçen bir atık suyu açık denize derin deşarjlarla boşaltmışız,” şeklinde bir itirafta bulunuyor..

O zaman diğerleri de bu işi ciddiye almalı ki, Başkan Büyükakın’ın gerçeği anlatan bu itirafı heba olup gitmesin..

Kimler kullanmış Körfezi böyle foseptik gibi?
Hangi sanayi kuruluşlarının sanayi atıkları kirletmiş denizi?
Dilovası ve Körfez boyunca dizili sanayi ve port limanlarının bu kirlikte payları ne kadar?
İlçelerden kanalizasyonlar ile denize deşarjlarla gönderilen atıkların, kirletme oranı ne derece?

İlk önce bu soruların cevabı bulunmalı ve sonra da bilimsel yöntemlerle soruna el atılmalı..
Bu soruların cevabı ise Vali beyin veya ilçe belediye başkanlarının fabrika ve liman ziyaretleri ile olmaz. Onlar bu konularda uzman olmadıkları için ancak yürüyerek sahilden ve tekne ile denizden seyredip gelirler

O fabrika ve limanlara, Çevre Bankalığı teknik kadrolarından ve Üniversitlerin bu konuda uzmanlaşmış bilim insanlarından oluşmuş güçlü ve donanımlı bir ekip göndereceksiniz ki; onların kirlikte ki etkileri tam tespit edilebilsin..

Bakın altını çiziyorum ve buradan haykırıyorum;
Bu sanayileri ve limanları bir an önce denetim ve kontrol altına alınmazsa bugün denizin teslim alan salyalar gibi yarın da havamızı bozacak insanları hastalıklara sürükleyecek “kirli molekül” saldırılarına maruz kalacağız..

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayip Erdoğan’dan da bu konuda bir ricamız olacak;
Organize Sanayi Bölgeleri Müteşebbis Heyet Başkanların Vali olması koşuluna bir an önce son verilmelidir. Valiler Başkanlığında düzenlenen OSB Müteşebbis Heyet toplantılarında, Valiler ile OSB Yönetim Kurulu arasında çay, kahve eşliğinde yapılan sohbetler zamanla ister istemez muhabbetler ve hatta dostluklar, arkadaşlıklar oluşturuyor. Bu samimiyetin de Çevre veya diğer konulardaki denetimlere olumsuz yönde etki etmesi gibi durumlar söz konusu olabiliyor..

Devlet adamları, sanayi kuruluşlarına ya denetim için gitmeli ya da geçerken uğrayarak “hayırlı işler, bol kazançlar” temennilerini dile getirmeli..

Sonuç: Kirlettiler..temizlenmeye çalışılıyor..

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÖRFEZİ, KİMLER, KİRLETTİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı