Haber Detayı
02 Mart 2021 - Salı 04:10
 
Karamollaoğlu'ndan Cumhurbaşkanı seçimi açıklaması
GÜNCEL Haberi
Karamollaoğlu'ndan Cumhurbaşkanı seçimi açıklaması

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Kanal 5” televizyonunda Atıf Özbey’in gündemdeki siyasî konulara dair sorularını cevapladı. Karamollaoğlu "Cumhurbaşkanını yine meclis seçebilir" dedi..

Saadet Lideri Karamollaoğlu, cumhurbaşkanı halk tarafından seçildiğinde ‘Efendim meclisi de halk seçmiş, cumhurbaşkanını da halk seçmiş. O halde cumhurbaşkanı da aynı haklara sahip olabilir’ düşüncesinin ortaya çıkabildiğini, bunun da bir güç mücadelesine sebep olabildiğini söyledi. Karamollaoğlu, “İki tane aynı hakka sahip kurum olmaz. Meclis gene cumhurbaşkanını seçebilir” dedi. Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanını yine meclis seçebilir”
“Biz, geçmişte referanduma giderken de bunu söylemiştik; ‘Aslında biz, başkanlık sistemine kökten karşı değiliz’ demiştik, parlamento gene seçilecek cumhurbaşkanını denetleyebilecek güce sahip olmak şartıyla; ama şu anda geldiğimiz nokta, bunun tatbikata konması o kadar kolay değil. Bundan dolayı da ne olacak? Meclis gene cumhurbaşkanını seçebilir; çünkü oradan, tabandan geldiği takdirde bir güç mücadelesi ortaya çıkıyor. ‘Efendim meclisi de halk seçmiş, cumhurbaşkanını da halk seçmiş, o halde cumhurbaşkanı da aynı haklara sahip…’ İki tane aynı hakka sahip kurum olmaz. Onun için parlamento yetkilendirilmeli, cumhurbaşkanını da parlamento belirlemeli. Bu parlamento, cumhurbaşkanı tarafından denetlenebilmeli. Şimdilik ilkeler bunlar. Seçim barajı ne olmalı? Bize göre, söylüyorum; yani belki ileride bu yüzde 3 de kabul edilebilir ama yüzde 1, asgari limit olarak ortaya konabilir ve bence makuldür. Yüzde 1’in üzerinde oy alan partiler, mecliste temsil edilebilme imkânına kavuşmalılar. Fikirleri mecliste gündeme gelebilmeli. Mecliste ittifaklar kurulabilmeli, koalisyonlar kurulabilmeli. Meclis, yönetimi her konuda denetleyebilmeli, hesap sorabilmeli. Bunlar, çok önemli hususlar.”

Kaynak: (KH) - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Karamollaoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı, seçimi, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı