Haber Detayı
24 Şubat 2021 - Çarşamba 06:37
 
Karabağ Şehidinin çocukları Karabağ’ı kurtardılar
GÜNCEL Haberi
Karabağ Şehidinin çocukları Karabağ’ı kurtardılar

KOCAELİ HABERİ CENGİZ YUCAK  Paşinyan yenilgiyi ilan etti ve 10 Kasım 2020 tarihinde Ermenistan Karabağ’da teslim oldu. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ve Rusya devlet başkanlarıyla ateşkes için ortak bir bildiri imzaladıklarını duyurdu. Paşinyan bu durumun kendisi ve Ermenistan halkı için 'son derece acı verici' olduğunu açıkladı. Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve Laçın'dan sonra Dağlık Karabağ'ın tamamından da çekildi. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkesin başladığını duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev eşi Mehriban Aliyev ile birlikte İşgalden kurtarılan Karabağ topraklarına giderek o bölgenin tamamının yeniden inşa edileceği müjdesini verdi..

Karabağ’ın işgalden kurtuluşu alıp beni Azerbaycan'a gittiğim 2000 yılına götürdü.

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve askeri üniforma görseli olabilirSovyet Rusya’nın güdümünden kurtulan Azerbaycan’ın kendi ordusunun yeniden kurulması çalışmalarını Kardeş Devlet Türkiye’nin üstlenmiş olmasıyla birlikte devam eden çalışmaları, Azerbaycan-Türkiye Ateşesi Tuğgeneral Zeki Durlanık'tan aldığım davet üzerine  bir gazeteci olarak yerinde görmek için gittiğim Bakü'de Salyanski askeri kışlası ve Harp Mektebinde görüşmeler yaparken “Karabağ şehidinin eşi” diye tanıştırıldığım Azeri subayı Zemine Kınalı’nın aynı zamanda Azerbaycan Harp Okulları marşının şairi olduğunu öğrendiğimde de saygım bir kez daha katlanmıştı..

Azeri Ordusunda subay olarak görev yapan eşi Mayor Akif Bayramov’un 1999’da Karabağ’da şehit olmasından sonra Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından Azerbaycan Harp Mektebinde çavuş rütbesi ile zabit olarak göreve başlatılan Zemine Kınalı bir taraftan bu görevini ifa ederken diğer taraftan Azerbayan Kara, Hava ve Deniz Harp Okulları ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin marşını yazıyor..

Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilirYani şehit eşi subay Zemine Kınalı aynı zamanda Azerbaycan'ın Milli Şairi..

Şehit eşinin kendisine emaneti olan Ayaz ve Arzu ismindeki iki erkek çocuğunu da subay yapmaya karar veren Zemine Kınalı’nın bu isteğine Türk Ordusundan da destek geliyor ve İstanbul’da askeri okullarda eğitim alan Arzu Bayramov ve Ayaz Bayramov subay olarak ülkelerinin ordusunda görev alıyorlar..

Karabağ şehidi Mayor Akif Bayramov’un oğulları Hava pilot Binbaşı Ayaz Bayramov ve Kara Kuvvetlerindeki Binbaşı Arzu Bayramov, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılması savaşında görev alarak savaşan iki Azeri  Kaptanı (binbaşı) oluyorlar..

Karabağ şehidinin iki oğlu hem Karabağ’da şehit olan babalarının intikamını almış olmanın hem de Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtarılması savaşında görev almış olmanın haklı gururlarını yaşarken, Değerli Türk Annesi Zemine Kınalı’da bu gururların üzerine Azerbaycan’ın Kahraman Ordusuna yeni yeni Kahramanlık Marşları yazmaya devam ediyor..

Ne Mutlu Sizlere..
Zaferiniz kutlu olsun..


Not: 2000 yılında Azerbaycan ziyaretinde şehit eşi Zemine Kınalı’nın evinde çekilen yukardaki fotoğraf karesinde kucağıma aldığım şehit çocuğu Arzu, hemen yan karedeki Karabağ savaşına katılan Binbaşı Arzu  Bayramov’dur. Eşi ve çocuğu ile fotoğrafı olan ise Pilot Binbaşı Ayaz Bayramov'dur.. 

Fotoğraf açıklaması yok.

İŞTE KARABAĞ’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARILMASI İLE İLGİLİ OLARAK 10 KASIM 2020 TARİHİNDE YAZDIĞIM ARZUN GERÇEK OLDU KARABAĞ ÖZGÜR ZEMİNE KINALIBAŞLIKLI YAZIM

Geçmişe takılı kalmaktansa geleceğe yön çizmeyi yeğleyenlerden olduğum için genelde eski defter sayfalarında yazılı bulunanlardan pek bahsetmem. Lakin yukarıdaki haberi okuduğumda “Cengiz Yucak bugün değilse ne zaman” dedim ve Türkiye’den Zemine Kınalı’ya kocaman ve yürek dolusu bir selam ve tebrik göndermek için yazmaya karar verdim..

Yukardaki fotoğraftaki kadın Zemine Kınalı..
Kimdir Zemine Kınalı?
Ermenistan’ın 1999 yılında Azerbaycan toprağı Karabağ’ı işgali sırasında, Azerbaycan ordusunda subay olan kocasını şehit veren bir Türk kadını..
“Tek Arzumuz bir gün Karabağ’ın işgalden kurtarılmasıdır” diyerek doğan erkek çocuklarının adını “Arzu” ve “Ayaz” koyan Zemine Kınalı..

Ve bakın kocası Şehit olan Zemine Kınalı ne yapıyor;
Kendisi Azerbaycan Ordusuna subay olarak katılıyor..
Azerbaycan’ın resmi Milli Harbiye Marşını yazıyor..
İki erkek çocuğunu da Türkiye’de ki askeri okullarda okutarak subay yapıyor..
O çocuklar Azerbaycan Ordusuna katılıyor..
Azerbaycan Ordusu Karabağ'ı işgalden kurtarıyor..

Ve bugünde Karabağ’ın işgalden kurtulduğu bizzat Ermenistan Başbakanının imzaladığı “Teslimiyet Belgesi” ile ilan ediliyor..

Peki ben 2000 yılında Bakü'de Salyanski askeri kışlasında tanıştığım ve daha sonraki yıllarda yine Bakü’de çok kez görüşüp milli duygu ve düşünceleri paylaştığım Zemine Kınalı’ya “Tek Arzusu”nun gerçekleştiği bugün selam ve tebrik göndermeyip de ne zaman göndereceğim?

Ve yine o yıllarda İstanbul’da okuduğu askeri okula bizzat kendim gidip zihin açıklıkları dilediğim, sonra da Azerbaycan’a subay olarak gönderdiğim Arzu Teğmene “Elinize, kolunuza, yüreğinize sağlık. Kutluyorum sizleri. Babanızın kanını yerde koymadınız, işgal altındaki toprakları geri aldınız” diye kucaklar dolusu tebrikler ve selamlar göndermeyip de ne zaman göndereceğim..

Biz o yıllarda “İki Devlet Tek Milletiz” duygusu ile canımız elimizde, Amerikalı, Ermeni ve Rus istihbaratçılar peşimizde oralara giderek Azerbaycan’a ve haklı Karabağ davasına sahip çıkmaya çalıştığımız için birileri bizi burada Hocaefindilerine  de "Vatikan Kardinali" dediğimizden dolayı “Derin Devletçi” diye fişlettirerek, FETÖ’cü savcı Zekeriya Öz’ün Ergenekon İddianamesine işlettirmiştiler..

Şimdi herkes gördü Azerbaycan’ın ve Karabağ meselesinin Türkiye için önemini..
Şimdi herkes "Fetö Papazı" diyor, o dönemin hocaefendisine..

Ve bakın bugün Zemine Kınalı ne diyordu;
”Yaşasın Heydər Əliyev davamçısı, QARABAĞ xilaskarı, erməniləri iti qovan kimi qovan, Azərbaycanın 30 il işğalda qalan torpaqlarını işğaldan təmizləyən, yeni tarix yazan ölkə Prezidenti, Ali Baş Komandanımız İLHAM Əliyev cənabları.”  

Zemine Kınalı bu başarı için İlham Aliyev’e teşekkür ederken, ben de Babası Haydar Aliyev ile Azerbaycan Ordusunun bu günlere gelmesinde pay sahibi olan dönemin Askeri Ateşesi ve Salyanski Kışlasındaki Türk subay ve askerlerinin komutanı şehit Tuğgerenal Zeki Durlanık arasındaki bir diyalogdan bahsedeceğim..

2000 yılında Bakü’de Türk subaylarının eğitiminde olan Harp okulu ve Harp akademisini ziyaret ettiğim günün akşamı Salyanski kışlasındaki odasında kahve içerken “Bugün çok mutluyum çocuklar” dedi Zeki Paşa..
-Hayırdır paşam?
-Haydar Aliyev bugün kol çekti..
Anlamamıştım kol çekmenin ne olduğunu. Zeki Paşa da anlamıştı, benim anlamadığımı ve gülerek devam etti;
-Yucak geçtiğimiz ay buraya Türk Silahlı Kuvvetlerinin Türk Yıldızlarını Konya’dan getirtip, Bakü semalarında gösteri uçuşu yaptırdım.  Haydar Aliyev çok etkilendi bu gösteriden ve bana “Zeki paşa bizim eskerler ne vakıt bele olacaklar” diye sordu. Ben de ona 'Kıymetli Prezident siz bize koca koca herifleri veriyorsunuz ‘bunları eyi esker yapın’ diye. Koca heriflerden eyi esker yetişmez. Bize uşakları biraz daha bala verin ki, ufak yaştan başlayalım onları iyi esker yetiştirmeye’ dedim. Haydar Aliyev’de 'tamam sen ne yapacağınızı yaz getir mene, men kol çekerim’ dedi..
-Kol çekmek ne paşam?
-Kol çekmek imzalamak. Ben de o günden sonra hazırlığımı yaptım. Dosyamı sundum. Haydar Aliyev’de bugün bu projemize kol çekti, yani imzaladı..

Evet Zeki Durlanık paşanın, Haydar Aliyev’e imzalattığı o projesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Azeri öğrencileri ortaokul seviyesinden itibaren subay yetiştirmeye başladı..

Ve Türkiye’deki Harp okullarında da eğitim alan o subaylar bugün yani 30 yıl sonra  Karabağ’ı işgalden kurtardılar..

Zeki Durlanık paşa ise Haydar Aliyev’e imzalattırdığı o askeri projeden kısa bir süre sonra halen nedeni tam olarak açıklanamayan bir şekilde yaşama veda etti..

Hem Bakü’de hem burada gözümle gördüğüm birbirinden çelişkili raporlarda ölüm nedeni olarak “kalp krizi” yazıyordu..

Ruhun şad olsun Zeki Paşam
Bugün Karabağ işgalden kurtuldu..
Selam Zemine Kınalı
Selam Arzu ve Ayaz Komutan..
Selam Azerbaycan kumandanı İlham Aliyev ve Ordusu..


Bir selam da Azerbaycan’ın bağımsızlık yıllarında ismi oralarda efsaneleşmiş Saldıray Berk ve Engin Alan paşam ile Milli İstihbaratın kahraman isimlerinden Yavuz Ataç’a

İŞTE ZEMİNE KINALI’NIN AZERBAYCAN ORDUSUNA ARMAĞAN ETTİĞİ MARŞLARDAN BİR KAÇI

Kaynak: Editör: CENGİZ YUCAK
Etiketler: Karabağ, Şehidinin, çocukları, Karabağ’ı, kurtardılar, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı