Haber Detayı
16 Mart 2021 - Salı 08:00
 
EYT'DEN ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA GELDİ
GÜNCEL Haberi
EYT'DEN  ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA GELDİ

KOCAELİ HABERİ  Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Gebze Şübe Başkanı Nuh Erdoğan'dan basına ve kamuoyuna yönelik bir basın açıklaması yapıldı..

İŞTE O AÇIKLAMA

Sayın; Basın Mensupları ve Değerli vatandaşlarımız,

Pandemi sürecinde yasaklara uyarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar Dernekleri olarak ciddi bir çalışma hamlesi başlattık. Türkiye genelinde 23 Dernek ve 54 Temsilcilik ile sürece devam ederken yapılan çalışmalar ile derneklerin sayısını 25 çıkartıyoruz ve her geçen gün bu sayı artmaktadır. Ayrıca dernekler bölgelerinde , İlçe ve Belde teşkilatlarını kurmaya devam ederek , üye sayılarını her geçen gün arttırmaktadır.

Bu doğrultuda pandemi sürecinde yapılan planlı haftalık Skype ve Zoom toplantılarında siyasi parti liderleri ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan toplantılarda ,toplantıları gerçekleştirdiğimiz siyasi parti liderleri ve sendika başkanlarından  ulasal bir kanalda canlı yayın ile bir açık oturum düzenlenip EYT konusunun konuşulacağı bir televizyon programında 83 milyon  vatandaşın huzurunda, yapılan haksızlıkların ve sosyal güvenlik yasasındaki yanlışlıkların konuşulması sağlanacaktır. Burada İşçi , Çiftçi , Esnaf ve Memur kesiminin sıkıntıları ele alınarak durumun ne kadar vahim olduğu bir kez daha ele alınacak ve toplum bilinçlendirilecektir.

Pandemi sürecinde normalleşmenin başlaması ile il dernekleri kongrelerini ve Federasyonlarımızın kongrelerini tamamlanması için çalışmalara ivme kazanmıştır. Ayrıca il derneklerimiz siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerine de ivme kazandırmıştır.

Bizlerin randevu ve görüşme talepleri , İl derneklerimizin ve üyelerin her geçen gün artması ve gelişmeler ışığında , güçlü bir yapıyı gören iktidar ve muhalefet partileri,bizlerin haklılığını her seferinde dile getirmektedir. Lakin , bu konu bir türlü Meclis çatısı altında bir araya gelip , ortak noktada buluşarak mağduriyetlerimiz giderilmemiştir.

Son günlerde gündeme gelen yeni Anayasa tartışmalarının ışığında 02.03.2021 tarihinde bizzat sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın açıkladığı İNSAN HAKLARI EYLEM PANI’nın da yer alan 6.cı maddede ki şu konuya, vurgu yapmak istiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 2 Mart 2021 tarihinde açıkladığı; İnsan Hakları Eylem Planı ,Temel İlkeler Kısmında yer alan 6. Madde ."Sözleşme özgürlüğüne ,hukuki güvenlik ilkesi ve kazanılmış hakların korunması prensibine aykırı olarak hiçbir şekilde müdahale edilemez." Maddesi Emeklilikte Yaşa Takılanların elinden alınan kazanılmış haklarının geri alınması adına ortaya konmuş en önemli hak ihlali olduğunu düşünmekteyiz. 2 sene içerisinde hayata geçeceği söylenen bu eylem planı, bu anlamda muhalefet partilerinin, komisyon aşamasında, kazanılmış hak olan ve 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanların emeklilik haklarının ,yaş şartı aranmadan  iade edilmesi talep etmeleri gerekmektedir. Bu sebeple bütün siyasi parti temsilcilerine , Emeklilikte Yaşa Takılanların bu eylem planında haklarının geriye alınması adına harekete geçmeleri için  çağrıda bulunuyoruz.

Sonuç olarak yukarıda örneğini belirttiğimiz hak ihlali konusunda herkesi duyarlı olmaya ve Türkiye Cumhuriyetinde sayıları 5 Milyonu bulan EYT mağdurlarının ,sesine kulak vermeye davet ediyoruz. Bizler kanunsuzca Anayasanın ve İnsan hakları Evrensel Beyannamesinin hükümlerine uymadan tek taraflı olarak çıkarılan 4447 sayılı kanunun hükmünün kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya ve bizleri desteklemeye davet ediyoruz.

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI
Özgür Birey, Güçlü Toplum; Daha Demokratik Bir TÜRKIYE
İnsan Hakları Eylem Planı’nın çıkış noktası, insanın maddi ve manevi varlığı ile onur ve saygınlığını devletin bütün kurum ve kuruluşlarıyla tüm işlem ve eylemlerinde koruma yükümlülüğüdür. “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın!” düsturunda ifadesini bulan bu yükümlülük, devletin varlık sebebini de bir kez daha teyit ve tekrar etmektedir. “

TEMEL İLKELER
İnsan, doğuştan sahip olduğu vazgeçilmez haklarıyla yaşar. Devletin temel amaç ve görevi, bu hakları korumak ve geliştirmektir. Devletin tüm kurum ve kuruluşları, faaliyetlerini Anayasa ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan ve aşağıda belirtilen ilkeleri esas alarak yerine getirir.

Temel ilkelerin 6. Maddesi
6. madde: Sözleşme özgürlüğüne, hukuki güvenlik ilkesi ve kazanılmış hakların korunması prensibine aykırı olarak hiçbir şekilde müdahale edilemez.

Kaynak: Editör: CENGİZ YUCAK
Etiketler: EYT'DEN, , ÖNEMLİ, BİR, AÇIKLAMA, GELDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı