Haber Detayı
14 Kasım 2020 - Cumartesi 09:14
 
Altın hesapları da bildirilecek
EKONOMİ Haberi
Altın hesapları da bildirilecek

Yurtdışında yaşayan Türkler 2020 yılı hesap bilgilerini vatandaşı oldukları ülkeye bildirecek. Nişancı, “Banka kasaları bildirilmeyecek ama ilgili ülke isterse, verilmesi gerekiyor” dedi.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre Finansal bilgilerin ülkeler arası otomatik paylaşımında şok eden detaylar ortaya çıkmaya başladı. Bu yıl 107 ülkenin, sene sonundan itibaren hesapları karşılıklı bildireceği açıklanırken Türkiye, 31 Aralık 2020 günü, yurtdışında yaşayan ve Türkiye'de banka hesabı, finansal geliri, emeklilik ya da kira geliri, faiz geliri olan herkesin 2020 yılının hesap dökümünü, yaşadıkları ülkelerin maliyesini bildirecek.

 

Sürecin başından beri içinde yer alan ve Gelir İdaresi Başkanlığı ile iletişimde olan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Hukuk İşleri Koordinatörü Fatih Nişancı, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Altına dayalı hesaplar da bildirilecek. Banka kasaları ise bildirilmeyecek” dedi.

KAYNAK BELİRTİLMEYECEK
Yurtdışındaki kişinin hesap bilgilerinin “Kaynak belirtilmeden yaşadığı ülkeye gönderileceğini” söyleyen Nişancı bu konuda şu bilgileri verdi: “Altın hesapları da bildirilecek. Türkiye'de bir kişi bankaya gidip altın veriyor ve ondan gelir elde ediyor. Faiz alıyor. İşte bu gelirler ve hesaplar da bildirilecek. Bildirim ise 31 Aralık'ta yapılacak” diye konuştu.

İlgili ülkenin vatandaşa paranın kaynağını sorması durumunda açıklama yapmanın zorunlu olduğunu ifade eden Nişancı, “İspat yükümlülüğü vatandaşta. Maliye, bilgi vermeyenin kaynağını ispatlamak zorunda değil. Ortalama bir değer belirler ve cezayı keser. 10 yıl geriye de gidebilir. Bu nedenle, vergi uzmanları ile görüşmeden hareket edilmemeli” diye konuştu.

ADRES DEĞİŞTİRMEK SUÇ
“Adres değiştirmek çözüm değil, hukuku dolanmaktır ve suçtur. Kimseye bunu önermiyoruz” diyen Nişancı, bazı ülkelerin bildirimde bulunmamayı bile sorun yaptığını hatırlattı.

“Hesaptaki paralar çekilip bakiye sıfırlansa bile bu paylaşılır” diyen Nişancı, “Gayrimenkul ve taşıt bilgisi paylaşılmaz. Ama yurtdışında maliye sorarsa, kaynağı açıklamak zorundasınız” dedi.

Yurtdışında yaşayan Türkler, bu yıldan itibaren vatandaşı oldukları ülkenin maliyesi ile finansal bilgilerini paylaşmaya başlayacak. Türkler gelişmeleri dikkatle izliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Altın, hesapları, da, bildirilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı