Haber Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 03:52
 
ALTIN ALACAKLAR İÇİN KRİTİK UYARI!
EKONOMİ Haberi
ALTIN ALACAKLAR İÇİN KRİTİK UYARI!

Altın fiyatları ile ilgili kritik uyarıda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, vatandaşlara şuan altın almayın tavsiyesinde bulundu.

Altın fiyatları geride bıraktığımız hafta dolar kurunun TL karşısında yükselmesi ile sert yükseliş yaparak 396 liraya kadar çıkmış ve rekor kırmıştı. Gram altın fiyatı bu hafta ise düşüşe geçmiş 383 - 386 lira seviyesinde işlem görüyor. Vatandaşlar tarafından güvenli liman olarak görülen altın piyasası ile ilgili Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarının şuan yüksek olduğunu belirterek şuan altın almayın tavsiyesinde bulundu.

Gram altın fiyatı hakkında Haber 7'ye açıklamalarda bulunan Memiş, kademeli düşüşlerde altın alan vatandaşlara acil ihtiyaçlar harici bozdurmayın tavsiyesinde bulundu.

DOLAR KURU 7,27 TL'YE ÇIKTI ALTIN FİYATLARI DA YÜKSELDİ
İslam Memiş, altın fiyatlarının rekor kırması ile ilgili olarak Londra merkezli üç banka tarafından geçen hafta yapılan TL'ye saldırı sonrası altın fiyatlarınında yükseldiğini belirtti. Türkiye'de yurt içi piyasalarda altının gram fiyatında yükselişlerde etkili olan en önemli şey dolar kurunun agresif bir şekilde yükselmesi olduğunu kaydeden Memiş, "Dolar kuru 7,27 TL seviyesine kadar yükseldiği için geçen hafta gram altın 396 TL seviyesine kadar yükseldi. Ama dolar kuru neden yükseldi? Londra merkezli 3 bankanın manipülasyon yaparal elinde TL olmadığı halde dolar talebinde bulunması ve temerrüde düşmesi ve buna rağmen taleplerini sürdürmesi. BDDK'nın tespiti ve almış olduğu önlemlerden sonra bu üç bankaya işlem yasağı getirildikten sonra dolar kurunun tekrar 7 TL seviyesinin altına sarktığını gördük. Yani bu senaryoyu biz 2018 yılında da gördük. 2018 yılının Ağustos ayında dolar 7,23 TL seviyesine kadar çıkmıştı ve ilişkiler normalleşme sürecine girince Kasım ayında dolar kurunun 5,13 TL seviyene kadar çekildiğini gördük. Yani tam 4 ayda çok sert bir düşüş görmüş olduk." dedi.

Kaynak: Editör: CENGİZ YUCAK
Etiketler: ALTIN, ALACAKLAR, İÇİN, KRİTİK, UYARI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı