Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 10:46
 
AK PARTİYİ YÖNETENLERİN ACİL DİKKATİNE!
SİYASET Haberi
AK PARTİYİ YÖNETENLERİN ACİL DİKKATİNE!

CENGİZ YUCAK Yakından tanıyanlarımdan ve okurlarımdan en sık aldığım sorulardan birisidir “Neden genelde Ak Parti ve CHP üzerine değerlendirmelerde bulunuyorsun da İYİ Parti, MHP ve diğerleri üzerine pek yazmıyorsun” sorusu..
Nedeni belli;
Ben öyle tv’de her konuda alim görünüp ahkam kesen gazetecilerden değilim. Benim uzmanlık alanım Ak Parti ile CHP’de ondan..
Dedim ve geldim Ak Partiye..

Dün sosyal medya sayfalarımdan “Ak parti Kocaeli, seçim sürecine girmeden önce Ana Kademe, Kadın ve Gençlik kolları arasında uyumu, ahengi ve birlik beraberliği sağlamalıdır..Hepsinin kulağı il başkanında olmalıdır.. Anlayan anladı.. Anlamayan takılmasın bu tavsiyeme..” şeklinde bir yorum paylaştım..

Anlayanlar anladı.. Anlamayanlar takılmadı..
İşin ehlileri ise vahametin boyutunu bir de benden öğrenebilmek için “Hayırdır Cengiz bey sıkıntılı bir durum olmaz ise yazmazdınız böyle, hayırlısı olsun bakalım. Ahenk olmayınca sıkıntı eksik olmaz” diye bana daldı..

”Sıkıntı sadece Kocaeli’de değil, sıkıntı Türkiye genelinde il kadın ve il gençlik kolları arasındaki kopukluk ve kulakları başka yerde olan başkanları” dedim..

Ak Parti Kocaeli’nin eski siyasi patronu olan ve Başbakan yardımcılığına kadar yükselmiş tecrübeli bir isim olan Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın, Kocaeli’de ki Ak Parti toplantıları ve hiçbir siyasi etkinliğe katılmadığı halde İl Gençlik Kollarına atanan Baki Özdemir’i tebrik etmek için İl Teşkilat binasına özel olarak gelmesine rağmen Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir’i ise halen o gün bugündür tebrik etmemesinin neden veya nedenlerini birisi bana izah etsin ben de “sıkıntı yokmuş” diye bugüne kadar bu konuda yazdıklarımın hepsini geri alayım..

Gördüğüm kadarıyla Ak Partide Örgütlenme modeli açısından şuan Genel Merkez kaynaklı, farklı bir strateji uygulanıyor ama sonuçlarına bakılırsa hatalı bir model..

Genel Merkez, Kadın ve Gençlik kollarına “siz il ve ilçelerde kendi yönetimlerinizi kendiniz kurun” diyerek önlerini açmış. Bu çerçevede il başkanlarına ise sadece öylesine laf ola beri gele misali isim danışılıyor ama kendi belirledikleri isimler başkan olarak atanıyor..

İl Kadın ve Gençlik kolu başkanları da, ilçe başkanlarını seçerken kendi mesuliyetleri çerçevesinde belirleme yapıyor. Onlar da her ne kadar ilçe başkanlarının görüşünü sorsa da nihai kararı kendileri veriyorlar..

Bu durumda Kadın ve Gençlik kolu il ve ilçe başkanlarının kulakları da kendi ana kadame il ve ilçe başkanlarında değil, kendilerini atayan başkanlarının dediklerinde oluyor.. 

Merkezi Yönetim ve hiyerarşik açıdan uygun görünen bu durum girilecek olan seçimden olumsuz netice alınınca, yenilginin faturası ise Ana Kademe yani il ve ilçe başkanlarına başkanına kesiliyor..

Kadın kolları görev yapmaz, gençlik kolları görev yapmaz, suçlusu Ana Kademe olarak il veya ilçe başkanına kesilir..

Örnek mi istiyorsunuz;
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İzmit Belediye Başkanlığının CHP’ye kaptırılmasının faturasının, Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’a kesilerek görevden uzaklaştırılması..
Neymiş efendim, Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Reis Erdoğan’a “İl Başkanımız seçimde bizi uyum içinde çalıştırmadı” demiş..

Alt kademenin söyledikleri ve talepleri doğrultsunda il başkanının görevden alınması, bana Osmanlı'da gemiyi azıya alan Yeniçerilerin Paşa kellesi almaları olaylarını anımsattı bir an.. 

Neyse dönelim güne..
Şuan için Ak Partide tam anlamıyla yetkilendirilmiyor, İl Başkanları istediği şekilde bir yapılanmaya gidebilsin diye. Bunun bir diğer sebebi “hiçbir ilde patron olmasın, herkes teşkilat için var, uyum içerisinde ve birbirlerini bir nebze denetleyici olarak çalışmalar yapılsın” diye imiş..

İyi de seçim sonuçları iyi çıkınca başarı Ana Kademe, Kadın ve Gençlik Kollarının oluyor, seçim kaybedilince de yenilginin sorumlusu İl ya da İlçe Başkanları oluyor..

Evet şuan için Ak Partide, Genel Merkez Kadın ve Gençlik Kolları kendi belirledikleri isimleri, İl Başkanlarının görüşünü önemsemeksizin başkan olarak atayabiliyor..

Peki Ana Kademe il ve İlçe Başkanları ne yapıyor?
Onların elleri de armut toplamıyor, onlar da kongreye giderken Ana Kademe İl ve İlçe Yönetim listesini oluştururken, eskiden üç ve hatta beş isim aldıkları Kadın ve Gençlik kolları Teşkilatlarından şimdi sadece göstermelik bir isme yer veriyorlar..

AK PARTİYE BİR DİĞER HATIRLATMAM

FETÖ genç beyinler ile Devlete, TSK’ya, Eğitim kurumlarına sızmaya başladığında “biz çok güçlüyüz bize bir şey olmaz” gafletindekiler anca 15 Temmuz gecesi görebildiler gerçeği.

Bugünden uyarıyorum;
FETÖ’nün yeni hedefi siyasi parti gençlik kolu teşkilatları!
Sızıntıya Dikkat
Bugünün genç siyasileri yarının belediye başkanları ve milletvekilleri ve hatta Bakanları..

2007'de tüm Ak partililerin Fetullah Gülen'e "Hocaefendimiz" diye saygıda kusur etmedikleri zaman "Bu adam aslında bir Vatikan Kardinali" diye uyardığım için başıma gelmeyen kalmadı..
Neyse...açmayacağım şimdi o sayfaları..

Ak Parti beni niçin mi bu kadar ilgilendiriyor?
Nasıl ilgilendirmez ki?
Ak Pari iktidara geldiği zaman küçük oğlum 5 yaşında idi ve şimdi 23 yaşında. Oğlumun yaşam standartını, Ak Parti belirledi ve geleceğini de o belirleyecek gibi gözüküyor..

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, PARTİYİ, YÖNETENLERİN, ACİL, DİKKATİNE!,
Yorumlar
Haber Yazılımı