Haber Detayı
12 Şubat 2021 - Cuma 10:21
 
AK PARTİ KOCAELİ’YE PATRON ARANIYOR!
SİYASET Haberi
AK PARTİ KOCAELİ’YE PATRON ARANIYOR!

CENGİZ YUCAK 2001 Yılında kurulan Ak Parti Kocaeli'de dönemlerine damga vurmuş eski Bakanlar Nihat Ergün ve Fikri Işık'ın adlarının yanına bir de "Ak Parti Kocaeli'nin Patronu" şeklinde bir nam eklenmişti..

Nihat Ergün'den sonra Fikri Işık'ın "Ak Parti Kocaeli'nin Patronluğu" uzun yıllara damga vurmuş olmasına rağmen 24 Haziran 2018 seçimleri ile birlikte Reis Erdoğan başta Kocaeli ve Kayseri olmak üzere Türkiye'nin çok sayıda büyük şehrinde "Kentin Siyasi Patronluğu" düzenine son vermişti..

Reis Erdoğan kentin siyasi patronlarının, kendi seçim bölgeleri olan kentlerinde kendi siyasi ikballerinin kalıcı olmasını sağlayacak siyasi kararları hayata geçirdiklerinden dolayı çok sayıda partilinin dışlanmışlıklarından kaynaklı kırgınlıkların partiye zarar verdiğinden yola çıkarak böyle bir karar aldığı dile getirilmişti..

Lakin Ak Partide uzun yıllara damga vurmuş olan  "Kentin Siyasi Patronluğu" düzenine aniden son verilmesi bir takım siyasi sıkıntıları da beraberinde getirmiş, siyasi boşluklar oluşmuş ve o düzene son verilmesinin mantalitesini kavrayamamış olan çok sayıda milletvekili,  il başkanı ve hatta belediye başkanlarının da kendi kendilerini "yeni siyasi patron" olarak kabul ettirme çabası içine girdikleri görülmüştü..

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde çok sayıda büyükşehir, il ve ilçe belediye seçimlerinin kaybedilmesinde bu siyasi boşluğun etkisi olduğunu ileri sürenler olduğu gibi Kocaeli'de de "Fikri Işık sürecin başında etkili ve yetkili olsaydı İzmit Belediyesi CHP'ye kaptırılmazdı" şeklinde görüş beyan edenler de oldu..

Lider endeksli bir siyasi partide il teşkilalarında da gözlerin "il lideri" araması normal bir durumdur ve şimdi rivayet odur ki; Ak Parti tekrardan il liderleri sistemine geri dönmeyi düşünüyormuş..

Peki böyle bir dönüşüm olduğu takdirde Ak Parti Kocaeli'nin yeni il lideri yani eski deyim ile "Ak Parti Kocaeli'nin Patronu"  kim olur?

Mevcut durumda Reis Erdoğan, Ak Parti Kocaeli için alacağı siyasi kararların öncesinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile illa ki bir istişarede bulunuyor ve onun görüşlerine değer veriyor. Lakin Türkiye genelinde partili Cumhurbaşkanlığı ile Parti Genel Başkanlığı tabanda tam anlamıyla beklenen karşılığı bulmadığı gibi illerde de Belediye Başkanlığı ile eş düzlemde "siyasi patronluk" parti tabanında karşılık bulmadığı gibi bir çok idari ve siyasi sıkıntıyı da beraberinde getiriyor..

Ak Parti Kocaeli'nin yeni siyasi patronunun kim olabileceği Mart veya Nisan ayında yapılması beklenen Ak Parti Büyük Kongresine bağlı..

Şöyle ki;
Eğer söylentiler doğru çıkıp Erdoğan, Parti Genel Başkanlığı görevini bırakarak sadece Cumhurbaşkanı olarak kalmayı yeğlerse tüm illerde siyasi dengeler değişir..

Mesela Binali Yıldırım, Ak Parti Genel Başkanı olursa "Ak Parti Kocaeli'nin Patronu"  kesinlikle Fikri ışık olur..
Numan Kurtulmuş Ak Parti Genel Başkanı olursa da, Fikri Işık "Ak Parti Kocaeli'nin Patronu" olmayı rüyasında görür..  

Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkan olarak kalması durumunda ise Ak Parti Kocaeli'de yeni il siyasi liderliğine en yakın isimler Ak Parti Kocaeli milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz ve Sami Çakır ile her şeye rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın'dır..

Ve bakalım büyük kongrede Ak Parti MKYK'da Kocaeli'den hangi milletvekili yer alacak..

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, PARTİ, KOCAELİ’YE, PATRON, ARANIYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı