Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 00:20
 
AK PARTİ KOCAELİ İL TEŞKİLATI İÇİN ZOR KARAR
SİYASET Haberi
AK PARTİ KOCAELİ İL TEŞKİLATI İÇİN ZOR KARAR

KOCAELİ HABERİ CENGİZ YUCAK  İzmit Belediye Meclisinin dün gerçekleştirilen Ocak-2021 Meclis toplantısında, daha önce Tramvay projesi kapsamında iş yerleri yıkılan ve alkol ruhsatları iptal edilen Serkan Göyük ve Yadigar Başyurt isimli esnafların ruhsatlarının yenilenmesi talebi, AK Parti Meclis üyesi Engin Uçar tarafından gündeme getirilince ortalık fena karıştı..

Konu meclise gelince AK Parti İzmit Belediye Meclis üyeleri, bu gündem üzerinden ikiye bölündü. Önce kendi aralarında bunun oylanması gizli mi yoksa açık mı yapılsın tartışması yaşandı. Ak Parti İzmit Belediye Meclis gurubunda yıllardan sonra ilk defa böyle bir bölünme görüntüsü baş gösterdi..

Ak Partili Meclis üyesi Engin Uçar'ın bu oylamaya evet demesi, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş ile diğer meclis üyeleri Erol Çalışkan ve Erkan Aksoy çekimser kalması sonucu söz konusu madde, 14 ret oyuna karşı 16 kabul oyu ile geçti..

Bu karar ile iki esnaf alkol satış ruhsatlarını alarak işyerlerini açacaklar ama bu karar Ak Parti İzmit İlçe Teşkilatına biraz pahalıya malolacak gibi..

Peki bundan sonra ne olacak?
AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney dün bu yaşananlardan sonra anında yaptığı açıklama ile söz konusu Meclis Üyeleri için disiplin kurulu sürecinin başlayacağının altını çizerek "AK Parti İzmit İlçe Başkanlığı olarak bu durumun ortaya çıkmasına direkt ve dolaylı olarak neden olanlar hakkında ihraç istemiyle Disiplin Soruşturması başlatılmasının İl Başkanlığımızdan talep edileceğiz, saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarız." dedi..

Peki Ak parti Kocaeli İl Disiplin Kurulu "Gurup kararına uymadılar" gerekçesi ile bu meclis üyelerinden herhangi birisini veya dördünü de ihraç edebilir mi?

Bunun cevabını vermek için İzmit Belediye Meclisindeki siyasi tabloya bakmak lazım;
İzmit Belediye Meclisi’nde AK Partinin 18 üyesi ve MHP’nin 3 üyesi var..
CHP’nin ise İzmit Belediye Meclisi’nde 14 üyesi ve İyi Parti’nin de 2 üyesi var..
Ak Parti Kocaeli İl Disiplin Kurlu bu dört ismi birden ihraç ederlerse, AK Parti 14 üye ile azınlığa  düşer ama MHP’nin Cumhur İttifaklığıyla yine oylamalarda 17 üye üstünlüğünü elinde tutabilir..
CHP ve İYİ Parti'nin Millet İttifakı sayısı yine 16’da kalır.

Peki şimdi Ak Parti, bu dört meclisüyesini de ihraç ederek, Mecliste MHP'nin desteğine muhtaç duruma düşebilir mi?

Peki bu ihraç edilenler, CHP'ye veya İYİ Partiye geçerek ya da bağımsız kalarak oylamalarda CHP'li Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'e destek verirlerse ne olacak?
CHP'li Belediye önümüzdeki 3,5 yıl boyunca her istediği kararı Meclisten geçirebilecek..

İhraç etmedikleri takdirde bundan sonraki süreçlerde diğer Ak partili ilçe belediyelerinde de gurup kararlarının oylamalarda parti disiplini içinde geçirilememesi riski oluşabilir..

Evet Ak Parti Kocaeli İl Teşkilatı çok zor bir kararın arefesinde, bakalım nasıl bir karar verecekler..
Abdullah Eryarsoy'un il Başkanlığındaki geçmiş yönetim "partili büyükler hakkında uygunsuz konuşma" gerekçesi ile Çayırova eski belediye başkanı Şevki Demirci'yi ihraç etmişlerdi..

Bakalım Mehmet Ellibeş başkanlığındaki yeni dönemin İl Disiplin Kurulu üyeleri Orhan Barış, Mustafa Yıldıztekin, Fevzi Mahmut Çelik, Recep Demirel ve Erol Pekcan, parti gurup kararına uymayan bu belediye meclis üyelerini ihraç edebilecekler mi?

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, PARTİ, KOCAELİ, İL, TEŞKİLATI, İÇİN, ZOR, KARAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı